Čovječanstvo na tankom ledu – najnoviji izvještaj UN-a o klimi

U svom najnovijem izvještaju o klimi, Ujedinjne nacije su upozorile da je “čovječanstvo na tankom ledu” i da se “led brzo topi”, jer emisije stakleničkih gasova nastavljaju da rastu. 

Od 2010. do 2019 emisije stakleničkih gasova veće su za 12%, navodi se u 6. Izvještaju Međunarodnog panela o klimatskim promjenama UN-a (IPCC). Od 1990. do 2019. godine, taj rast iznosio je čak 54%, kao rezultat upotrebe fosilnih goriva, industrijske aktivnosti i emisije metana, kao glavnih uzročnika.

U 2019. godini oko 79 % globalnih emisija gasova staklene bašte dolazilo je iz sektora energetike, industrije, transporta i gradnje zajedno, a 22 % iz poljoprivrede, šumarstva i drugog korištenja zemljišta.

Ljudske aktivnosti, uglavnom kroz emisije gasova staklene bašte, nedvosmisleno su uzrokovale globalno zagrijavanje, sa globalnom površinskom temperaturom koja je u periodu od 2011-2020. godine, bila za 1,1°C  viša, nego u periodu od 1850-1900. godine. Globalne emisije gasova staklene bašte su nastavile da rastu, kao rezultat neodrživog korišćenja energije i zemljišta, načina života i obrazaca potrošnje i proizvodnje širom svijeta.

Istovremeno, sa visokom pouzdanošću može se tvrditi da je temperatura u svijetu porasla brže od 1970. godine, nego u bilo kojem drugom 50-godišnjem periodu, tokom najmanje posljednjih dvije hiljade godina.

U izvještaju se upozorava da klimatske promjene već imaju jasan negativan uticaj širom svijeta, a da prilika da se to preokrene “brzo” prolazi.

Izvještaj naglašava hitnost dostizanja neto nule emisija do početka 2050-ih, kako bi se zagrijavanje ograničilo na 1,5 ° C.  Da bi se to postiglo, potrebno je prepoloviti emisiju stakleničkih gasova do 2030. godine.

Čak i da svijet radi na tom cilju, navodi se u izvještaju UN-a, neki uticaji klimatskih promjena, uključujući porast nivoa mora, su u ovom trenutku neizbježni, iako se u određenoj mjeri mogu ograničiti hitnim djelovanjem. 

Autori izvještaja primjećuju “da se mogućnosti da se osigura životna i održiva budućnost za sve, brzo smanjuju“, ipak dodajući da još uvijek postoji određena nada kroz razvoj nove tehnologije. 

“Ovo je surova istina, koju su osnovu naučnih metoda predstavili vrhunski svjetski stručnjaci za klimu. Trčimo putem u propast i ponestaje nam vremena da promijenimo kurs”, rekao je Maniš Bapna, predsjednik i izvršni direktor Savjeta za odbranu prirodnih resursa.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *