Ključni pokazatelji klimatskih promjena oborili rekorde u 2021.

Četiri ključna pokazatelja klimatskih promjena još jednom su oborili rekorde i otkrili nedostatak napora da se ograniči globalno zagrijavanje. Izvještaj Svjetske meteorološke organizacije Ujedinjenih nacija (WMO) pokazuje da su, u 2021. godini, porast nivoa mora, temperature okeana, emisije stakleničkih gasova i kiselost okeana – oborili prijašnje rekorde.

„Klima se mijenja pred našim očima. Toplota izazvana gasovima staklene bašte, koju su uzrokovali ljudi, zagrijaće planetu za brojne buduće generacije“, rekao je  generalni sekretar WOM-a, profesor Peteri Talas.

Prethodnih sedam godina bile su najtoplije do sada, a 2021. je bila samo „jedna“ od najtoplijih, a ne najtoplija od svih, zbog čudnog zahlađenja zvanog „La Ninja“.

Svjetska meteorološka organizacija, čiji izvještaj dopunjuje šesti izvještaj Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), koji je objavljen ove godine, nada se da će iskoristiti podatke da utiče na  Konferenciju UN-a o klimatskim promjenama – COP27, koja će biti održana u  Egiptu krajem ove godine.

Ključni pokazatelji klimatskih promjena

Ključni pokazatelji promjene klime – koncentracija gasova staklene bašte, kiselost okeana, temperature okeana i porast nivoa mora dostigli su rekorde u prošloj godini.

Koncentracija gasova staklene bašte, koja je već dostigla više nego dvostruko predindustrijske nivoe, nastavila je da raste 2021. i početkom 2022. Mjesečni prosjek, izmjeren na Havajima, dostigao je 416,45 dijelova na milion (ppm-parts per million) u aprilu 2020., 419,05 ppm u aprilu 2021. i 420,23 ppm u aprilu 2022.

Temperature okeana su rekordno visoke, a gornji sloj od 2000 m okeana, nastavio je da se zagrijava 2021. i očekuje se da će nastaviti i dalje. Svi podaci pokazuju da su se okeani naročito brzo zagrijavali u posljednje dvije decenije, što je zabrinjavajući trend, s obzirom da je ova promjena nepovratna.

Utvrđeno je da toplina prodire sve dublje u okeanske vode. Takođe, kiselost okeana je povećana, jer je voda apsorbovala gotovo ¼ CO2, koji ljudi emituje u atmosferu. Hemijska reakcija s morskom vodom, koja je uslijedila, doprinosi kiselosti koja ugrožava morski život i ekosisteme, utiče na kvalitet hrane, turizam i zaštitu obala.

Dok se pH vrijednost okeana smanjuje, njihova sposobnost da apsorbuju CO2 iz atmosfere opada. IPCC je zaključio da su okeani trenutno kiseliji nego što su bili prije 26.000 godina.

Srednji nivo mora takođe je dostigao novi rekord u 2021. nakon povećanja u prosjeku od 4,5 mm godišnje u periodu 2013-2021, što je dvostruko više od prethodnih 20 godina.

Ova promjena je uzrokovana, uglavnom, zbog ubrzanog topljenja ledene mase sa ledenih pokrivača, sa velikim posljedicama za stanovnike obala, od Njujorka do Tuvalua.

Globalna srednja godišnja temperatura u 2021. godini bila je oko 1,11 ± 0,13°C iznad predindustrijskog prosjeka 1850-1900. godine, manje topla od nekoliko prošlih godina zbog hlađenja „La Ninja“ početkom i krajem godine. Posljednjih sedam godina, od 2015. do 2021., sedam je najtoplijih godina koje su zabilježene.

Deset najtoplijih zabilježenih godina u svijetu

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *