Manje od 1% površine kopna na svijetu ima bezbjedne nivoe zagađenja vazduha

Prva svjetska studija o dnevnim ambijentalnim finim česticama (PM 2,5 ) širom svijeta, pokazala je da je samo 0,18% globalne površine kopna i 0,001% svjetske populacije izloženo nivoima ovih čestica ispod nivoa koje preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Jedinica koja se najčešće koristi u mjerenju kvaliteta vazduha je PM 2,5 , a odnosi se na atmosferske čestice koje imaju prečnik manji od 2,5 mikrometara (ili oko 3% prečnika ljudske kose) i za koje se kaže da predstavljaju najveći rizik po ljudsko zdravlje.

Količina čestica na dnevnom nivou smanjena je u Evropi i Sjevernoj Americi u dvije decenije do 2019. godine, dok su se nivoi povećali u Južnoj Aziji, Australiji, Novom Zelandu, Latinskoj Americi i na Karibima, pri čemu su u više od 70% dana u svijetu – nivoi iznad onih koji su bezbjedni.

Nedostatak stanica za praćenje zagađenja vazduha na globalnom, značio je nedostatak podataka o lokalnoj, nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj izloženosti PM 2,5 . 

Ova studija, koju je vodio profesor Yuming Guo, a objavljena u časopisu Lancet Planetary Health, otkrila je mapu promjene PM 2.5  širom svijeta u posljednjih par decenija.

Globalni raspored stanica za praćenje i srednja godišnja koncentracija PM 
2·5 tokom dvije decenije (2000-2019)/ Izvor: Lancet

Istraživački tim je koristio tradicionalna posmatranja kvaliteta vazduha, satelitske meteorološke detektore i detektore zagađenja vazduha, statističke metode i metode mašinskog učenja kako bi preciznije procijenio koncentracije PM 2,5 na globalnom nivou, kaže profesor Guo.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *