Deklaracija o sprečavanju odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj Gori

Udruženje “Grin tim” Novi Grad pozvalo je organizacije civilnog društva iz BiH da potpišu deklaraciju o sprečavanju odlaganja radioaktivnih i drugih opasnih otpada u blizini granice

Navode da u svijetu ne postoji slučaj da se u graničnom pojasu gradi nuklearni objekat protivno volji druge zemlje.

Predsjednik Grin tima Mario Crnković rekao je Srni da se približava raspletu borba građana s obje strane rijeke Une protiv namjere da se radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i drugi opasni otpadi iz cijele Hrvatske smještaju u kompleks kasarne Čerkezovac.

Crnković je istakao da je neshvatljivo da nakon četiri decenije ekonomskih, energetskih i drugih benefita, koje su Hrvatska i Slovenija imale za prethodnih 40 godina, i dalje istrajavaju na ideji da posljedice toga smjeste na granici sa BiH uz rijeku Unu.

“U svijetu ne postoji slučaj da se u graničnom području gradio nuklearni objekat protivno volji susjedne države. Kod nas razvoj te ideje traje 24 godine, te sada ulazi u fazu raspleta”, kaže Crnković.

Od vlada i institucija Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Evropske unije zahtijevamo da:

Uvaže glas i stav građana te odmah zaustave procese koji za cilj imaju dugoročno skladištenje i/ili odlaganje radioaktivnih i drugih opasnih otpada u graničnom području Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Pronađu adekvatnu lokaciju odlaganja radioaktivnog otpada, poštivajući zakone, mjere, odgovorne prakse i principe poput međunarodno uvaženog ekološkog principa “zagađivač plaća”, na način da odgovornost nastanka i teret zbrinjavanja radioaktivnog i opasnog otpada ne bude prebačen na nevinu stranku/stranke, odnosno na stranku/ke koja je nije kreirala, odnosno nije učestvovala u njenom kreiranju.

Obezbijede dosljednu primjenu svih relevantnih međunarodno priznatih konvencija, te zajedno rade na artikulisanju stava koji će neprihvatljivom definisati namjeru bilo koje zemlje, da u graničnom području može skladištiti i/ili odlagati radioaktivne, kao i druge opasne otpade.
Uvaže značaj rijeke Une koja predstavlja svjetsko, ekološko i hidrološko blago.

Usmjere naučne i ekonomske resurse na razvoj drugih tehnologija u cilju proizvodnje elektične energije u skladu sa održivim razvojem, te u skladu sa tim, kontinuirano i racionalno organičavaju dalja ulaganja u korištenje nuklearne energije za proizvodnju elektične energije, s obzirom na opasne i dugotrajne posljedice koje ova tehnologija ima, te kreira neopravdan teret kako za sadašnje, tako i za buduće generacije.

Iz teksta deklaracije

Ukoliko se desi presedan i uspostavi praksa da se nuklearni objekti mogu graditi u graničnim područjima, kao i da ovakva područja mogu biti mjesta deponovanja radioaktivnih i drugih opasnih otpada, Crnković je istakao da će to značiti da bilo koja zemlja na svijetu, naročito koja je ekonomski ili politički jača, ima neupitno pravo da svoj otpad “izgura” na granice sa drugim zemljama.

“Slučaj Trgovska gora je nešto što možemo da definišemo kao mjernu jedinicu za nepravdu. Krenuvši od kršenja volje građana i njihovog isključivanja iz procesa donošenja odluka, obesmišljavanja postojećih međunarodnih konvencija, potpunog izostanka svijesti o stvarnoj potrebi izgradnje održivog mira do zanemarivanja svega što podrazumjeva principe međugeneracijske pravde”, rekao je Crnković.

Prema njegovim riječima, braneći rijeku Unu, Krajinu i BiH podjednako se brani sadašnjost i budućnost jer nije normalno niti prihvatljivo otpad smještati na granice sa drugim zemljama.

“Otuda i deklaracija o sprečavanju odlaganja radioaktivnih i drugih opasnih otpada u blizini državnih granica kao vapaj zdravog razuma koju će u narednih mjesec dana potpisivati organizacije civilnog društva, bilo da su ekološke, omladinske, sportske ili nekog drugog usmjerenja. Borba za život je zajednički interes, a krajnje je vrijeme da ova borba dobije svoje oblike i izvan BiH”, poručio je Crnković.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *