BRICS postaje svjetski lider u obnovljivim izvorima energije
BRICS grupa postaće svjetski lider u oblasti obnovljivih izvora energije u narednim decenijama, naročito nakon najavljenog proširenja novim članicama.
Ovo se navodi u istraživanju organizacije Rystad energy, uz napomenu da će se šest novih članica: Saudijska Arabija, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), Egipat, Etiopija i Argentina, u januaru 2024. godine, pridružiti BRICS grupaciji koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Na taj način biće formirana tzv. grupa BRICS +.
Kako se prelazak na čistiju tehnologiju ubrzava, predviđa se da će BRICS grupa do 2050. godine, dobijati preko 80% energije iz obnovljivih izvora, sa ukupnim kapacitetom koji dostiže 11 teravata (TW).
To je više nego dvostruko od 4,5 TW, koliko se oćekuje u zemljama Grupe sedam (G7) Kanadi, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Japanu, Velikoj Britaniji i SAD-u, navode u Rystadu.
Zemlje BRICS+, predvođene Kinom, ključni su igrači u lancu snabdjevanja čiste tehnologije, posebno za baterije i solarne panele, koji su neophodni za prelazak na čistu energiju.
Značajan pokazatelj tempa energetske tranzicije je usvajanje električnih vozila (EV). Kina je trenutno vodeća u svijetu u prodaji električnih vozila i nadmašuje zemlje G7. Ovaj snažan rast u usvajanju EV pripisuje se napretku u tehnologiji baterija, razvoju infrastrukture i vladinim politikama koje ih podržavaju.
Predviđa se da će udio EV-a u ukupnoj prodaji vozila u zemljama BRICS+ dostići 86% do 2040. godine.
Rystad predviđa da će se zemlje okupljene u BRIC+ od potrošača energije, postepeno trensformisati u izvoznik energije.
Istovremeno, BRICS+ blok je spreman da igra ključnu ulogu u globalnoj proizvodnji nafte, sa novim članicama i tako će da zadovolji dvije trećine svjetske potražnje za sirovom naftom.
Ove zemlje imaju dokazano iskustvo u pomaganju u postizanju ravnoteže u globalnoj ponudi i potražnji nafte, što pomaže u stabilizaciji cijena sirove nafte. Ovu posvećenost naglašava i nova članica BRICS-a Saudijska Arabija, koja je nedavno produžila svoje dobrovoljno smanjenje proizvodnje od milion barela dnevno, za dodatna tri mjeseca do kraja 2023. godine, navodi se istraživanju.