TE Gacko II : podnesen zahtjev za procjenu uticaja na životnu sredinu

„Termoelektrana Gacko, razvoj i investicija“ iz Gacka podnijelo je zahtjev za procjenu uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje termoelektrane „TE Gacko II“.

TE Gacko II, instalisane snage od 350 MW, predstavlja II fazu izgradnje TE Gacko i nastavak aktivnosti započetih 2007. godine, sa ciljem potencijalnog proširenja postojeće TE Gacko I, navodi se, između ostalog, u zahtjevu upućenom Ministartvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi Republike Srpske.

TE Gacko II predviđa rad u dva moguća režima:

  • rad u kondenzacionom režimu, sa nominalnom instalisanom snagom od 350 MWe i 7900 h rada na godišnjem novou, u toku prvih deset godina rada, tj. 7200 h rada godišnje tokom sljedećih deset godina rada, tj. 6500 h rada godišnje tokom posljednjih pet godina rada bloka,
  • rad u kombinovanom režimu, sa dodatnom proizvodnjom toplotne energije tokom 4680 h rada godišnje.

Za potrebe projektovanja novog bloka TE Gacko usvojena su ograničenja u pogledu maksimalno dozvoljenih emisija zagađujućih materija u vazduh:

− Sumpor dioksid 150 mg/m3

− Azot dioksid 200 mg/m3

− Praškaste materije 10 mg/m3

Projektovani blok će kao osnovno gorivo koristiti lignit, ali sa većom efikasnošću u odnosu na konvencionalne termoenergetske blokove na ugalj, tako da će se za proizvodnju energije koristiti manja količina goriva, a samim tim biće i manja količinu zagađujućih materija po proizvedenom kWh, navodi se u zahtjevu.

Na kompleksu TE Gacko postoji uzajamna povezanost postrojenja postojeće TE Gacko I i nove TE Gacko II. Gotovo svi postojeći pomoćni objekti su u startu projektovani na duple kapacitete, te će kao takvi biti u funkciji za potrebe TE Gacko II.

TE Gacko (ne)bi bila finansijski isplativa ?

Ne postoje ekonomski razlozi za izgradnju nove termoelektrane Gacko II u Republici Srpskoj, navodeno je nedavnoj analizi Instituta za energetsku ekonomiju i finansijsku analizu (IEEFA).

Termoelektrana Gacko II ne bi bila profitabilana i brzo bi postala promašena investicija, čak i u okolnostima koje favorizuju proizvodnju lignita. Sličan scenario se odnosi i na druge projekte u regiji, koji bi se zasnivali na uglju, tvrde u ovom institutu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *