Francuska: završena javna rasprava o otvaranju rudnika litijuma

U Francuskoj je održana javna rasprava o otvaranju rudnika litijuma u mjestu Ešasije, u centralnoj Francuskoj.

U javnoj raspravi koja je trajala trajala 5 mjeseci i koja je zaključena 31. jula, učestvovalo je 3.600 učesnika u 43 događaja organizovana lično i onlajn. U raspravi je učestvovalo i oko 200 učenika prisutnih na 17 radionica-debata, u pet obrazovnih ustanova.

Sada je u toku faza pisanja izveštaja organizacionog tima debate i predsjedništva Nacionalne komisije za javnu raspravu, koji će biti predstavljen 30. septembra.

Izvještaj sa rasprave će biti predstavljanje prikupljenih tekstova i sadržaja svih sastanaka. Cilj je da se prikaže način odvijanja debate, njena dinamika i poruke.

Taj izvještaj ne donosi nikakvu ocjenu, neutralan je jer samo prenosi argumente i stavove javnosti.

Ako se nastavi sa projektom, onda se će biti organizovane stalne konsultacije, prenose francuski mediji i naglađavaju da do konačnog prihvatanja projekta i njegove primjene ima još dosta puta, kao što su produbljene studije stručnjaka i javne diskusije o tome.

Ležište litijuma otkriveno je prije dvije godine, potpredsjednik projekta litijuma Alan Part (Parte) izjavio je da je to nalazište obećavajuće i da ima više od 100 miliona tona litijumove rude.

“Naš cilj, do 2028. godine, kada bi eksploatacija mogla da počne, jeste proizvodnja 34.000 tona litijum hidroksida godišnje, što će omogućiti napajanje baterija za 700.000 električnih vozila godišnje”, rekao je Part.

Suočen sa strahovima određenog dijela lokalnog stanovništva, projekat ima za cilj da bude uzoran na ekološkom nivou, rekao je stručnjak Kristofer Ejman (Christopher Heymann) za francuske medijie.

“Postavili bismo podzemni rudnik kako bismo ograničili zagađenje bukom i prašinu. S tim što bi se ruda dovozila transporterima, a ne kamionima. A onda bi se transport između fabrike i utovarne stanice obavljao cijevima, bez drumskog transporta, prije odlaska vozom do konačnog proizvodnog mjesta”, rekao je stručnjak.

Očekuje se da će projekat koštati jednu milijardu evra. Rezultat je 1.600 direktnih i indirektnih poslova za minimalno 30 godina.

BETA/Energoligija

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *