EU suočena sa potencijalnim nedostatkom 30 milijardi kubnih metara gasa

Evropska unija se suočava sa potencijalnim nedostatkom gotovo 30 milijardi kubnih metara prirodnog gasa u 2023. godini.

Rizik od nestašice se može izbjeći snažnijim naporima za poboljšanje energetske efikasnosti, primjenu obnovljivih izvora energije, instaliranje toplotnih pumpi, promovisanje uštede energije i povećanjem zaliha gasa, navodi Međunarodna agencija za energiju (IEA ), u novom izvještaju.

EU nije izašla iz opasne zone

U izvještaju se upozorava da bi se 2023. godina mogla pokazati još oštrijim testom za Evropu, jer bi snabdjevanje iz Rusije mogle dodatno da se smanji, globalne zalihe tečnog prirodnog gasa (LNG) će biti nedovoljne – naročito ako se kineska potražnja za LNG-om oporavi. Istovremeno, nije izvjesno da će neuobičajeno blage temperature na početku zime u Evropi potrajati.

Izvršni direktor IEA Fatih Birol predstavio je izvještaj zajedno sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Lejen – uoči vanrednog sastanka ministara energetike EU 13. decembra i sastanka Evropskog vijeća 15. decembra.

„Evropska unija je postigla značajan napredak u smanjenju oslanjanja na ruske isporuke prirodnog gasa, ali još nije izašla iz opasne zone“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.

EU smanjila potražnju za ruskim gasom za 2/3 prije kraja 2022. godine

„Uspeli smo da izdržimo rusku energetsku ucjenu. Uz naš REPowerEU plan da smanjimo potražnju za ruskim gasom za dvije trećine prije kraja godine, uz mobilizaciju do 300 milijardi evra investicija. Rezultat svega je da smo sigurni za ovu zimu”, rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, dodajući da se sada fokusiraju na pripreme za 2023. godinu i sljedeću zimu”

Mjere koje su vlade EU već produzele u pogledu energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije i toplotnih pumpi trebale bi pomoći u smanjenju potencijalnog jaza između ponude i potražnje za gasom u 2023. godini.

Oporavak proizvodnje nuklearne i hidroenergije, u 2022. godini, sa nivou koji su decanijama bili niski, takođe bi trebao pomoći da se smanji jaz. 

Uprkos svemu tome, potencijalni jaz između ponude i potražnje gasa u EU mogao bi dostići 27 milijardi kubnih metara 2023. u okolnostima u kojima isporuke gasa iz Rusije padnu na nulu, a kineski uvoz LNG-a se vrati na nivo iz 2021. godine, navodi se u izveštaju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *