Članovi ekspertskog tima iz BiH posjetili NE “Krško”

Članovi ekspertskog tima iz BiH danas su posjetili Nuklearnu elektranu “Krško” u Sloveniji, gdje su ponovo izrazili negodovanje zbog izbora lokacije za skladištenje radioaktivnog otpada iz te elektrane na lokaciji Čerkezovac u Hrvatskoj, u blizini granice sa BiH. Ovo je izjavio predsjedavajući Ekspertskog tima Emir Dizdarević.

„Izrazili smo i negodovanje što se radioaktivni otpad vozi, zašto se ne nađe sporazum sa Slovenijom. Imamo informacije da Slovenija ima tehničke mogućnosti da zbrine sav radioaktivni otpad“, objasnio je Dizdarević tokom posjete elektrani “Krško” zajedno sa predstavnicima hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje te nuklearne elektrane.

On je naveo da je zadovoljan procesom rada u Krškom, ali da nije zadovoljan jer Hrvatska ne odustaje od lokacije Čerkezovac.

Lokacija za skladištenje udaljena od rijeke Une 2.200 metara

Dizdarević je rekao da su dobili informaciju da je mapirana eventualna lokacija za izgradnju objekta za skladištenje radioaktivnog otpada i da je udaljenost 2.200 metara od rijeke Une. Prema njegovim riječima, predstavnici hrvatskog Fonda za finansiranje nisu precizirali kada namjeravaju početi izradu studije uticaja na životnu sredinu.

„Pomenuli su 2026. godinu kao rok kada moraju početi smještati radioaktivni otpad na lokaciji kojoj se BiH protivi. Tražili smo više informacija o zajedničkim sastancima hrvatske i slovenačke delegacije i zašto nije došlo do dogovora o zajedničkom odlagalištu na lokaciji Vrbina”, rekao je Dizdarević.

On kaže da hrvatska strana i dalje tvrdi da je jedini razlog činjenica da Slovenija nije pristala da zbrine i institucionalni otpad iz Hrvatske, ali Ekspertski tim smatra da to nije jedini razlog.

Dizdarević je objasnio da će istrošeno nuklearno gorivo biti zbrinuto u Sloveniji, te da izgradnju objekta za te namjene zajednički finansiraju Slovenija i Hrvatska.

NE Krško radiće do 2043. godine

Prema njegovim riječima, u fazi je licenciranje rada Nuklearne elektrane “Krško” za narednih 20 godina i 2043. neće biti moguće produžiti rad.

On je rekao da su tokom današnje posjete imali priliku da vide interno skladište sa bačvama nisko i srednje radioaktivnog otpada nastalog od početka rada elektrane. On je dodao da su imali priliku da vide i novi objekat čija je izgradnja u toku, a planiran je za istrošeno nuklearno gorivo koje je sada u mokroj fazi i nalazi se u bazenima u blizini reaktora.

“Plan im je da po završetku objekta dio goriva izvuku i smjeste u posebne kontejnere i u novi objekat gdje će stajati narednih 50-80 godina”, rekao je Dizdarević.

On je rekao da tokom današnje posjete nisu mogli da dobiju dovoljno precizne podatke o karakterizaciji radioaktivnog otpada i da je rečeno da će im precizni podaci biti naknadno dostavljeni.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača i član Ekspertskog tima BiH naglasio je da se mora naći modus da se taj projekat prekine i da se mora insistirati na tome da se taj objekat postavi 30 kilometara od granice sa BiH.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” skladišti na lokaciji Čerkezovac, u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Košarac: Hrvatska ignoriše sve zahtjeve iz BiH

Hrvatska ignoriše napore iz Bosne i Hercegovine da se na adekvatan način onemogući izgradnja odlagališta radioaktivnog i nuklearnog otpada u Trgovskoj gori, izjavio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac. On je, za RTRS, rekao da  institucije čine sve kako bi zaštitili zdravlje 250.000 ljudi u slivu rijeke Une, ali i životnu sredinu.

“Koristićemo sve pravne i stručne kapacitete da spriječimo Hrvatsku da gradi skladište nuklearnog otpada na Trgovskoj gori”, naglasio je Košarac i dodao da to nije bio slučaj sa prethodnim sazivom Savjeta ministara BiH.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *