Trgovska gora – ekolozi traže početak istraživanja o uticaju odlaganja nuklearnog otpada
Trgovska gora, odnosno planirano odlaganje radioaktivnog otpada iz NE Krško na ovoj lokaciji, ponovo u fokusu pažnje ekologa i političara
Predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada Mario Crnković smatra da je što prije potrebno početi sa istraživanja u BiH koja mogu doprinijeti jačanju argumentacije protiv namjere Hrvatske da uz rijeku Unu smjesti radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” i ostale opasne otpade.
Crnković je naveo da Hrvatska namjerava do kraja godine završiti studiju uticaja na životnu sredinu, što će to biti trenutak kada BiH treba u ispravnom formatu staviti na sto sve argumente koje ima, te da stoga nije jasno zašto najavljena ispitivanja još nisu počela.
“Mi svoje živote braniti moramo, ali potrebno je da to bude znanjem, a ne na ulicama. Hitno su nam potrebna istraživanja i to ne samo geološka o kojima se priča, već je ključno uključivanje akademske zajednice koja može ispravno artikulisati ekonomske, socijalne, bezbjednosne i druge negativne uticaje koje nosi slučaj Trgovska gora”, rekao je Crnković.
Narodna skupština RS traži novu Rezoluciju o Trgovskoj gori
Odbor za zaštitu životne sredine Narodne skupštine Republike Srpske zatražio je da Vlada Republike Srpske pripremi informaciju o aktivnostima nadležnih institucija Srpske i BiH u vezi sa sprečavanjem Hrvatske da odlaže radioaktivni otpad na Trgovskoj gori i da Narodnoj skupštini predloži novu rezoluciju za skupštinsku raspravu, rekao je predsjednik Odbora Maksim Skoko.
“Odbor smatra da je namjera Hrvatske da na Trgovskoj gori izgradi odlagalište radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva neprihvatljiva i nedopustiva i da dosadašnje aktivnosti nisu zaustavile namjeru Hrvatske da na pomenutoj lokaciji odlaže radioaktivni otpad”, rekao je Skoko novinarima u Banjaluci, nakon što su članovi Odbora za zaštitu životne sredine predstavili zaključke sa tematske sjednice Odbora o pitanju odlaganja radioaktivnog i nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.
On je dodao da Odbor za zaštitu životne sredine podržava rad pravnog i ekspertskog tima i da traži da budu obezbijeđena neophodna sredstva za njihov dalji rad i aktivnosti.
Skoko je rekao da su zaključci po ovoj temi doneseni jednoglasno na tematskoj sjednici koja je održana u više navrata.
On je podsjetio da je Narodna skupština Republike Srpske o ovom pitanju posljednji put raspravljala u decembru 2015. godine.
Zamjenik predsjednika ovog odbora Milanko Mihajilica rekao je da je važno što je Odbor zatražio da Vlada pripremi prijedlog rezolucije koja će ići na raspravu u Narodnoj skupštini Srpske, jer će rezolucija koja bude usvojena u Narodnoj skupštini odrediti mjere i zadatke za razne nivoe aktivnosti koje bi trebale dovesti do toga da Hrvatska odustane od namjere odlaganja radioaktivnog otpada.
Mihajilica je rekao da Odbor smatra da Predsjedništvo BiH, u čijoj je isključivoj nadležnosti spoljna politika BiH, treba zauzeti jasne stavove o ovom pitanju i narediti donošenje niza konkretnih mjera političke, prave i diplomatske prirode koje će onemogućiti Hrvatsku da odlaže otpad na Trgovskoj gori.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora, na samoj granici sa BiH.