Srbija daje zeleno svetlo kompaniji Rio Tinto za otvaranje rudnika litijuma – tvrdi FT
Srbija se sprema da kompaniji Rio Tinto da zeleno svetlo za razvoj najvećeg evropskog rudnika litijuma dve godine, nakon što je Beograd prekinuo taj projekat, otvarajući put za značajan podsticaj za industriju električnih vozila na kontinentu.
Ovo navodi Fajnenšl tajms u tekstu objavljenom pod naslovom “Srbija se sprema da Rio Tintu da zeleno svetlo”.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da su „nove garancije“ anglo-australijske rudarske kompanije i EU izgleda spremne da odgovore na zabrinutost Srbije da li će na lokaciji Jadar biti ispunjeni neophodni ekološki standardi.
Vučić je u intervjuu Fajnenšel tajmsu istakao da je uveren da će obezbediti i neophodne garancije lidera EU za srodne investicije u Srbiji, kao što su proizvodnja baterija i proizvodnja električnih vozila.
Dokle god budu ispunjeni zahtevi u vezi sa „ceo lanac vrednosti plus savršena zaštita životne sredine“, rekao je Vučić, očekuje se da će poslovni i politički lideri doći u Beograd sledećeg meseca na zvanično saopštenje o projektu.
„Ako sve ispunimo, rudnik bi mogao biti otvoren 2028. godine“, rekao je on, dodajući da je projektovano da proizvodi 58.000 tona litijuma godišnje što je „dovoljno za 17 odsto proizvodnje električnih vozila u Evropi – otprilike 1,1 milion automobila“.
Vučić je dodao da „stvarno veruje da bi to moglo da bude ključna promena za Srbiju i ceo region“.
„Zvaničnici EU su mislili da ćemo rudnik dati Kinezima. Nismo imali nameru da to uradimo jer smo obećali da ćemo raditi sa EU“, rekao je Vučić.
Vučić, koji je insistirao da ostaje privržen ulasku Srbije u EU blok, tvrdi da su neke evropske države pokušale da potkopaju sporazum o Jadru.
„Oni su čak učestvovali u organizovanju protesta u Srbiji…Pitao sam se zašto to rade? Izgubiće sve i Kinezi će zauzeti njihovo mesto“, rekao je tada.
Rio Tinto je objavio nacrt ekološke procene koja uključuje procene potencijalnih uticaja na vodu, vazduh i tlo, biće „radikalno transparentna“ u svom radu na lokaciji, rekao je on. Rio Tinto je rekao da pozdravlja „javni dijalog zasnovan na činjenicama“, dodajući da nacrt procene ukazuje da bi projekat mogao da se „bezbedno razvija i da bude u skladu sa najvišim standardima životne sredine Srbije i EU“.
Srbija je 2022. godine oduzela licence za projekat Jadar vredan 2,4 milijarde dolara (3,6 milijardi dolara) nakon masovnih ekoloških protesta.
Ako bude završen, projekat bi mogao da zadovolji 90 odsto trenutnih evropskih potreba za litijem i pomogne da kompanija postane vodeći proizvođač litijuma.
Srpski ekolozi su 2021. i 2022. godine prikupili 30.000 potpisa u peticiji kojom se traži da parlament donese zakon o zaustavljanju istraživanja litijuma u zemlji.