Energija

SAD neće zabraniti izvoz prirodnog gasa ove zime

Bijela kuća je odbacila bilo kakvu zabranu ili ograničavanje izvoza prirodnog gasa ove zime. Ta odluka je rezultat pokušaja da se pomogne u ublažavanju nestašice energije u Evropi, tvrde zvaničnici, koji su direktno uključeni u diskusiju.

U martu se američki predsjednik Džo Bajden obavezao na isporuku 15 milijardi kubnih metara više tečnog prirodnog gasa (LNG) u Evropu, nakon ruske invazije na Ukrajinu i već je premašio taj cilj.

Dalja analiza Bijele kuće samo je učvrstila podršku izvozu, iako bi rastući troškovi energije i hladnija zima od očekivane, mogli testirati Bajdenovu posvećenost. Zabrana nije ozbiljno razmatrana, rekao je američki zvaničnik, prenosi MSN pisanje Rojtersa.

Zalihe gasa u SAD na istorijskom minimumu

Bajden i njegovi saradnici pripremaju se za  mogućnost da će Amerikanci, umorni od inflacije, platiti visoke račune za grijanje ove zime. Zalihe prirodnog gasa, osnovnog goriva za grijanje u zemlji, na istorijski su niskom nivou, nakon što su američke kompanije, posljednjih mjeseci, izvezle rekordne količine u Evropu, kako bi pomogle zbog smanjenja isporuka i viših cijena za evropske elektrane.

Zvaničnici Bijele kuće, uz inflacije iznad 8%, istraživali su tržišni uticaj ograničavanja izvoza energije, kako bi se smanjile potrošačke cijene i podigle domaće zalihe, rekli su izvori. Međutim, analiza je samo učvrstila konsenzus, da bi takav potez bio previše ekstreman i narušio ključne odnose sa saveznicima u Evropi.

Pitanje je dobilo novi značaj posljednjih sedmica, jer je Bijela kuća zaprijetila rafinerijama nafte da bi ih mogle spriječiti da izvoze gorivo, poput benzina i dizela, ukoliko se domaće zalihe ne povećaju.

“Predsjednik Bajden se obavezao u martu i mi se krećemo prema tome. Premašili smo cilj izvoza LNG-a koji je postavio predsjednik Bajden,” rekao je visoki zvaničnik administracije, koji je ukazao na 30 milijardi kubnih metara američkog LNG izvoza u EU od početka marta, što je dvostruko više nego u istom periodu prošle godine.

“A zbog koraka koje smo mi i naši partneri poduzeli, skladištenje gasa u Evropi je na znatno višem nivou nego prošle godine. Ostalo je još posla”, rekao je zvaničnik.

U SAD-u rastu troškovi grijanja

Očekuje se da će prosječni trošak grijanja domaćinstva u SAD porasti za 17,2% u odnosu na prošlu zimu na 1.202 dolara, što će milione porodica, sa niskim primanjima, dovesti u opasnost da zaostanu u plaćanju računa za energiju, prema nedavnom izvještaju Nacionalnog udruženja direktora za pomoć u energetici ( NEAD).

Očekuje se da će cijena prirodnog gasa, koji grije oko 50 % američkih domaćinstava, porasti za oko 34 %, u odnosu na prošlu godinu i 66 % u odnosu na zimu 2020-2021, navodi se u izvještaju. Neke energetske kompanije, koje se oslanjaju na prirodni gas na sjeveroistoku SAD-a, upozoravaju potrošače da bi računi za struju mogli porasti za 60 % ove zime.

Međutim, odbacivanje zabrane izvoza prirodnog gasa i dalje ima smisla, kažu ekonomisti, s obzirom na sve veće oslanjanje Evropske unije na američki izvoz.

SAD su četiri decenije zabranile izvoz sirove nafte, u ime zaštite potrošača, sve dok predsjednik Barak Obama i Kongres nisu ukinuli ograničenje 2015. godine.

Bajden je nastojao da iskoristi ogromnu zalihu prirodnog gasa u zemlji, kako bi uspostavio jače veze sa evropskim saveznicima nakon ruske invazije na Ukrajinu i preokreta na globalnim energetskim tržištima. Bajden i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Lajen objavili su plan za formiranje radne grupe za smanjenje oslanjanja Evrope na ruska fosilna goriva.

Povećan izvoz gasa iz SAD u EU

Tokom prvih devet mjeseci 2022. godine, oko 60% američkog izvoza prirodnog gasa otišlo je u Evropu, jer su špediteri preusmjeravali teret iz Azije, kako bi dobili veće cijene. Prošle godine je samo 29%, američkog izvoza prirodnog gasa otišlo u Evropu.

Zalihe gasa u sjeverozapadnoj Evropi – Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj i Holandiji – trenutno su oko 6% iznad njihovog petogodišnjeg (2017-2021) prosjeka za ovo doba godine, prema Refinitivu. Skladišta su popunjena oko 91% kapaciteta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *