Rio Tinto želi ponovo da razgovara o projektu Jadar

Kompanija Rio Tinto želi ponovo da razgovora sa vladom Srbije o litijumskom projektu „Jadar”, vrijednom 2,4 milijarde dolara, koji je blokiran uoči posljednih izbora u Srbiji. Ovo je izjavio jedan od rukovodilaca kompanije, Sajmon Tompson, prenosi Rojters.

„Nadamo se da ćemo moći da razgovaramo o svim opcijama sa Vladom Srbije, sada kada su izbori prošli”, rekao je Tompson akcionarima na godišnjem sastanku kompanije u Australiji, u prvom javnom komentaru Rio Tinta nakon izbora u Srbiji.

Projekat Jadar, koji bi mogao da zadovolji 90% trenutnih evropskih potreba za litijumom, bio je „veoma važan za Srbiju”, jer bi mogao da poveća ekonomsku proizvodnju zemlje i otvori mogućnosti za razvoj poslovanja u oblasti snabdevanje „zelenom” tehnologijom evropskog automobilskog tržišta , rekao je Tompson.

Jadar – „savršen projekat”

Drugi rukovodilac Rio Tinta, Jakob Stausholm rekao je da ova kompanija nije odustala od Jadra, jer je to „savršen projekat”, koji ima „besprijekorne” ekološke, društvene i upravljačke kvalifikacije.

Vlada Srbije oduzela je dozvole za projekat Jadar u januaru, ove godine, nakon masovnih protesta izazvanih brigom za životnu sredinu zbog planiranog otvaranja rudnika.

Prema srpskim pravilima, kompanija nije mogla da objavi svoju reviziju uticaja projekta na životnu sredinu i društvo, prije nego što dobije odobrenje vlade, što je dovelo do dezinformacija o projektu koje su kružile uoči izbora u Srbiji, ocijenio je Tompson.

„Svakako razumijemo zabrinutost lokalne zajednice, ali vjerujemo da su te brige u velikoj mjeri riješene procjenama uticaja na životnu sredinu, koje smo izvršili,” rekao je Tompson.

Rio Tinto je vrlo oprezan nakon što je izazvao negodovanje javnosti, jer je uništio pećine stare 46.000 godina u zapadnoj Australiji, radi rudnika željezne rude. Upravo je taj događaj naveo Tompsona da odstupi sa svoje pozicije i penzioniše se, neposredno nakon godišnje skuopšine, koja je održana  5. maja.

Akcioni plan Rio Tinta o klimatskim promjenama, koji je kompanija stavila na glasanje po prvi put ove godine, dobio je podršku 84 % dioničara u Velikoj Britaniji i Australiji.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *