Rastu cijene dizela u EU

Najavljeni embargo Evropske unije na uvoz ruske nafte podigao je cijene dizela u cijeloj uniji.

Povećanja cijena benzina i dizela prvo je izazvala pandemija Covid-19 i poklopila se s rastom cijena nafte. Međutim, situacija se promijenila, jer EU sada treba mnogo više dizela nego što može da proizvede. Više od trećine goriva i dalje stiže iz Rusije, navodi španski list El Pais, prenosi RT.

Istovremeno, embargo na rusku naftu i naftne derivate, najavljen za februar 2023. već podstiče cijene dizela.

“Dizel je najteže zamijeniti od svih ruskih naftnih derivata”, rekao je za glavni ekonomista Vortexa. On je podsjetio da je, istorijski gledano, polovina uvezenog dizela u EU dolazila iz Rusije.

Prema navodima El Paisa, broj automobila koji koriste dizel znatno je veći u EU, nego u SAD-u ili Aziji, što udvostručuje uticaj na džepove potrošača. Drumski transport robe, gdje većina teretnih vozila koristi dizel gorivo, takođe, je teško pogođen poskupljenjem. Ovo je podstaklo domino efekat na cijeli lanac snabdjevanja, podižući inflaciju.

“Kada embargo stupi na snagu, Europa će morati zamijeniti veliku količinu dizela koji sada stižu iz Rusije, bilo povećanjem vlastite proizvodnje, uvozom više barela iz zemalja poput Saudijske Arabije, Indije ili Sjedinjenih Država po većoj cijeni ili kombinacijom,” rekao je Esteban Moreno iz firme za analitiku roba, Kpler.

Drugi faktor koji je doprinio nestašici dizela je zatvaranje rafinerija nafte, koje su proizvodile gorivo u mnogim evropskim državama posljednjih godina, kao dio zelene agende.

Početkom juna, EU se složila oko odgođenog embarga na naftu, kao dio svog šestog paketa sankcija protiv Rusije. Prema embargu, veći dio uvoza ruske sirove nafte biće zabranjen od decembra, dok će uvoz naftnih derivata biti zabranjen od februara 2023. godine.

Udio dizela posebno je naglašen kod automobila u Španiji: ako je u Italiji 45% od ukupnog broja, u Velikoj Britaniji 40%, prema podacima Kplera, Španija  je blizu 55%  – uprkos nedavnom smanjenju u korist benzinaca, hibrida i električnih automobila. Čak i uz vrlo značajan kapacitet rafinerija, koji je veći od većine evropskih država, potražnja za dizelom u Španiji daleko premašuje ponudu: 630.000 barela dnevno u poređenju sa manje od 500.000. To objašnjava i zašto su cijene rasle brže nego u drugim zemljama.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *