Ekologija

Radioaktivni otpad iz NE Krško u Hrvatskoj krajem iduće ili početkom 2024. godine ?

Prve količine radioaktovog otpada iz NE Krško, Hrvatska bi trebalo da preuzme krajem 2023. ili početkom 2024. godine. Ovo je izjavio direktor Hrvatskog fonda za finansiranje razgradnje radioaktivnog otpada NE “Krško”, Јosip Lebegner, dodajući da se radi o 617 bačvi sa radioaktivnim otpadom.

Lebegner je dodao da su za lokaciju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac, na Trgovskoj gori, napravljeni istraživački radovi, određeno nulto stanje radioaktivnosti, što će biti podloga za izradu studije uticaja, te da je napravljeno idejno rješenje Centra.

Lebegner izjavio je da sve prigovore iz BiH u vezi sa lokacijom Trgovska gora doživljava kao način da se ovaj projekat unaprijedi i da će BiH biti uključena sa prijedlozima.

„Јoš je ključno napraviti sigurnosnu analizu. Ranije se tražila lokacija odlagališta, a danas govorimo o skladištu. Čim se napravi skladište Fond kreće sa odabirom lokacije za trajno rješenje, za odlaganje. Postupak će trajati, ali mi do 2050. godine moramo imati to odlagalište. Trgovska gora će biti jedna od lokacija, ali će se analizirati teritorija Hrvatske”, rekao je Lebegner.

Lebegner je rekao da Hrvatska nema rezervni plan za lokaciju skladišta, odnosno da će rezultati istraživanja pokazati kako da se projektuje objekat skladišta koji će izdržati 30 godina.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško skladišti na lokaciji Čerkezovac u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Crnković: BiH ne radi dovoljno na zaštiti interesa svojih građana

Predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada Mario Crnković ocijenio je da nije realno očekivati da će Hrvatska odustati od ideje da radioaktivni i drugi opasni otpad smjesti na granicu sa BiH, uz samu rijeku Unu, te da je krajnje zabrinjavajuća poruka da protivljenja iz BiH doživljavaju kao puke pozive za unapređenje projekta.

On je naglasio da ovo u jednu ruku govori o licemjerstvu donosioca odluka u Hrvatskoj koji ignorišu volju građana s obje strane granice, a u drugu ruku o tom da BiH ne radi dovoljno dobro na zaštiti interesa više od 250.000 svojih građana.

On smatra da su manipulacije o tome da li Hrvatska planira skladište ili odlagalište na Trgovskoj gori postale krajnje degutantne.

“To je ništa drugo do bacanje prašine u oči. Hrvatska je uradila sva potrebna `istraživanja`, iz kojih su zaključili da je jedino Trgovska gora, odnosno granica sa BiH dovoljno dobra za izgradnju skladišta. Budući da tvrde kako nemaju nijednu drugu `dovoljno kvalitetnu` lokaciju za skladiše, jasno je i da neće postojati, jer odlagalište zahtijeva strože kriterijume, s obzirom na to da je to objekat za konačno smještanje radioaktivnog otpada”, rekao je Crnković.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *