BiH nema sistem praćenja oboljenja povezanih sa klimatskim promjenama
U Bosni i Hercegovini nije uspostavljen sistema praćenja učestalosti javljanja određenih oboljenja, koja bi mogla biti povezana s klimatskim promjenama.
Potrebno je jasno odrediti oboljenja koja mogu nastati kao posljedica klimatskih promjena, te sistemski pratiti njihovu učestalost, a posebno definisati bolesti i stanja koja mogu biti izazvana zagađenjem vazduha u BiH. Ovo je, između ostalog, navedno u Izvještaju o mapiranju rodne komponente u podacima i pravnim aktima u području klimatskih promjena, okoliša i biodiverziteta, koje je uradio UNDP.
Posebnu pažnju treba posvetiti oboljenjima izazvanim zagađenjem vazduha u domaćinstvima, kojima su najčešće pogođene žene, budući da su one te koje, u većini slučajeva, zagrijavaju domaćinstvo i kuhaju koristeći čvrsta goriva.
U 2022. godini samo 7 od ukupno 67 pozicija ili njih 10,4% bilo je dodijeljeno ženama u specijalnim tijelima u sektoru okoline na svim nivoima vlasti. Interesantno je da nijedna žena nije predsjedavala komisijom niti odborom, dok je od ukupno 60 članova samo 7 žena izabrano da budu članice.
Na državnom nivou ne postoji razvijena jasna metodologija za odgovor na krizna stanja prouzrokovana klimatskim promjenama, ni jasno definisane preventivne mjere koje je neophodno provoditi s ciljem sprječavanja nastanka kriznih situacija.
Ne postoje relevantni, sveobuhvatni i pouzdani podaci o povrijeđenim, nestalim i osobama stradalim od prirodnih nepogoda u BiH
Podaci o broju kredita koji se dodjeljuju pravnim subjektima ili domaćinstvima za solarnu energiju ili utopljavanje nisu dostupni za BiH, navedeno je Izvještaju.