Najveći proizvođač litijuma na svijetu traži pomoć država

Najveći proizvođač litijuma na svijetu, Albemarl, pozvao je vlade da intervenišu kako bi umanjile kinesku dominaciju na tržištu minerala koji pokreću električne automobile.

Veliki pad cijene litijuma otežao je zapadnim kompanijama konkurenciju sa kineskim kompanijama zbog njihovih nižih troškova, piše Fajnenšel tajms.

Tako je najveći proizvođač litijuma na svetu, američka kompanija Albemarl primoran da reže planove za širenje i traži pomoć države.

Albemarle je u drugom tromjesečju ostvario neto gubitak od 188 miliona dolara, što je velika suprotnost u odnosu na neto dobit od 650 miliona dolara u istom periodu prije godinu dana.

Kent Masters, izvršni direktor ove američke kompanije, traži više pomoći od država i proizvođača automobila kako bi se borili protiv kineske konkurencije nakon kolapsa tržišta litijuma, ključnog sastojka baterija koje se koriste u električnim i plug-in hibridnim vozilima.

“Ako ćemo graditi zapadne lance snabdevanja (za električne automobile), mora se delovati odmah”, rekao je Masters.

Cijena je pala za više od 80 procenata od početka  2023, i dospjela na manje od 12.000 dolara po toni, zbog globalnog usporavanja prodaje električnih automobila i novog talasa snabdevanja mineralom.

Zbog pada cijena litijuma i nemačka kompanija BASF odlučila je da odustane od plana da investira u litijumski sektor Čilea, objavio je početkom jula Blumberg njuz navodeći da je do toga došlo pošto je globalno usporavanje prelaska na električna vozila dovelo do smanjenja potražnje za metalima od kojih se spravljaju baterije.

FT piše da je kompanije Albemarl najavila je drugi krug planova za smanjenje troškova ove godine, što će uključivati zatvaranje proizvodne linije i obustavu proširenja u njihovoj rafineriji litijum hidroksida u Kemertonu u Australiji.

Ovaj potez, koji će rezultirati umanjenjem vrednosti od približno milijardu dolara i smanjenjem broja radnih mesta za 300, odražava veliku prednost Kine u rafinisanju strateških minerala, rekli su analitičari.

Kina obrađuje 65 procenata svetskog litijuma, prema podacima Benčmark mineral intelidžens, grupe za podatke o sirovinama i, navodi FT, ima prednost zbog jeftinijih troškova izgradnje, subvencija i tehničkog znanja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *