Inspektorat: voda u infiltracionim bazenima banjalučkog Vodovoda djeluje zapušteno i neuredno

Voda koja se nalazi u infiltracionim bazenima u Banjaluci, na osnovu organoleptičkog, odnosno vizuelnog pregleda, djeluje dosta zapušteno i neuredno iz razloga prisustva algi i ostalih nečistoća.

Ovo je saopšteno iz Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske, uz napomenu da je izvršena vanredna inspekcijska kontrola Vodovoda a.d. Banjaluka, Srpske Toplice, od strane republičkih inspektora za hranu zajedno sa predstavnikom Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

– Ovim putem predlažemo i uključivanje Ministarstva zdravlja Republike Srpske u zajedničkim akcijama. Takođe napomenućemo da su prilikom kontrole oba pogona fabrike za preradu vode pregledana – istakao je Slaviša Vukojević, glavni republički inspektor za hranu.

Navodi da su inspektori izašli na teren i utvrdili da se pored Vrbasa, u dijelu koji pripada bunarskom sistemu, nalazi osam infiltracionih bazena, odnosno taložnica, koji služe za vještačko obogaćivanje tla vodom, da ne bi došlo do presušivanja bazena.

Iz Instituta za javno zdravstvo rečeno je da je po nalogu Inspektorata Srpske uzet uzorak iz bazena i da je analiza u toku.

Šeranić: utvrditi o kojim algama se radi

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da je Ministarstvo dobilo izvještaj glavnog inspektora za hranu Republike Srpske vezan za određene sumnje i nepravilnosti u infiltracionim bazenima banjalučkog Vodovoda.

On je naveo da u periodu sušnih godina nije neuobičajeno da dolazi do pojave algi u prirodnim slatkovodnim vodama i da se to dešava čak i u morskim vodama, ali da mora biti utvrđeno o kojim algama je riječ.

– Međutim, ono što je važno znati, a to je koja vrsta algi se pojavljuje, u slučaju da su to modro-zelene alge one mogu imati određen uticaj na ekološko i na javno zdravstveno pitanje. Sam Vodovod u Užicu je imao nekoliko slučajeva gdje je pojava modro-zelenih algi uslovila, na neki način, produkovanje određenih toksina koje te alge produkuju kroz svoj život i da je to uslovilo restrikciju samih voda, da bi se morali očistiti bazeni, odnosno izvorišta koja se koriste ili putem hlora da se dezinfikuju – istakao je Šeranić.

On je rekao da ono o čemu javnost nije obaviještena je upravo to kada, kako i na koji način Vodovod Banjaluka planira da uradi ta čišćenja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *