Hrvatska – solarni paneli, agrosolari, na poljoprivrednom zemljištu

Hrvatska je postala jedna od 10 zemalja Evrospke unije koje su se odlučile za primjenu agrosolarnih elektrana u poljoprivredi.

Ova zemlja je, od ove godine, omogućila njihovo postavljanje na sve poljoprivredne površine pod trajnim nasadima koje su upisane u evidenciju upotrebe poljoprivrednog zemljišta (ARKOD).

U zemljama koje su predvodnice razvoja, kao što su Holandija, Francuska, Njemačka, Španija, Austrija, Italija i Mađarska, njihov broj neprestano raste.

Kako tvrdi SolarPower Europe, čiji je OIEH član, Hrvatska je postala dio zajednice zemalja koje ulažu značajan napor u razvoj agrosolara i na taj način efikasno povezuje dva glavna sektora društva i ekonomije – poljoprivredu i energetiku, navode OIE Hrvatska.

Agrosolari efiksno koriste isto poljoprivredno zemljište i za proizvodnju hrane i za proizvodnju energije.

To je relativno nova tehnologija koja se razvija i primjenjuje širom svijeta. Novija istraživanja navode kako je njihova instalirana snaga, s početnih 5 MW u 2012. godini dostigla čak 2800 MW u 2020., što odgovara otprilike površini 3000 hektara.

Što su to agrosolari?

Agrosolari, koji se nazivaju i agrosunčane ili agrosolarne elektrane, su koncept proizvodnje energije uz istovremenu proizvodnju hrane na istom poljoprivrednom zemljištu. Važno je da solarni moduli u ovakvoj kombiniranoj proizvodnji pružaju zaštitu nasada od vremenskih nepogoda i drugih stresova poput intenzivnog sunčevog zračenja, izrazito visokih temperatura, udara vjetra, obilnih pljuskova, grada i mraza.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *