Bez kategorijeEnergijaNajnovije

Globalna ulaganja u energetsku tranziciju premašila 2 biliona dolara u 2024.

Globalna ulaganja u energetsku tranziciju u 2024. godini po prvi put su premašila 2 biliona dolara u jednoj godini, objavio je Bloomberg.

Ulaganja u niskokarbonsku energetsku tranziciju širom svijeta porasla su za 11% i dostigla rekordnih 2,1 bilion dolara u 2024., prema godišnjem izvještaju 
Energy Transition Investment Trends 2025.

Dok su ukupna ulaganja u tehnologije energetske tranzicije postavila novi rekord, tempo rasta bio je sporiji nego prethodne tri godine, kada su investicije rasle za 24-29% na godišnjem nivou.

  • BloombergNEF-ov izvještaj otkriva da su ulaganja u energetsku tranziciju veća nego ikad, ali je rast usporen
  • Kina je najviše ulagala i pokretala većinu rasta u 2024. godini, nadmašivši SAD, EU i Veliku Britaniju

Rast je podstaknut elektrifikacijom u sektoru transporta, obnovljivim izvorima energije i električnim mrežama, koji su prošle godine dostigli nove vrhunce, zajedno s ulaganjem u skladištenje energije.

Električni transport je ostao najveći pokretač investicija, dostigavši ​​757 milijardi dolara u 2024. Ova brojka uključuje potrošnju na putnička električna vozila, komercijalna električna vozila, javnu infrastrukturu za punjenje i vozila na hidrogen.

Ulaganja u obnovljive izvore energije dostigla su 728 milijardi dolara, što uključuje ulaganja u vjetroenergiju (kako na moru tako i na moru), solarnu energiju, biogoriva, biomasu i otpad, morske, geotermalne i male hidroelektrane.

Konačno, ulaganja u električne mreže iznosila su 390 milijardi dolara, što uključuje ulaganje u prenosne i distributivne vodove, opremu podstanica i digitalizaciju mreže.

Tehnologije koje su dokazane, komercijalno siplatibe i imaju uspostavljene poslovne modele, kao što su obnovljivi izvori energije, skladištenje energije, električna vozila i električne mreže, činile su ogromnu većinu investicija u 2024. Ovi sektori su privukli 1,93 biliona dolara, uz rast od 14,7%, uprkos preprekama koje se odnose na političke odluke, veće kamate i očekivani slabiji odziv potrošača.

Izvještaj pokazuje da bi globalna ulaganja u energetsku tranziciju trebala u prosjeku iznositi 5,6 biliona dolara svake godine od 2025. do 2030. godine, kako bi se dostigli ciljevi od neto nula emisija štetnih gasova do 2050. godine, u skladu sa Pariskim sporazumom.

Kompanije koje se bave klimatskim tehnologijama prikupile su 50,7 milijardi dolara privatnog i javnog kapitala u 2024. godini, što je pad od 40% u odnosu na prethodnu godinu, što je treća godina pada u prikupljanju prihoda.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *