EU finansira gasne projekte u Poljskoj i Rumuniji uprkos klimatskim ciljevima

EU finansira gasne projekte u Poljskoj i Rumuniji uprkos svojim klimatskim ciljevima. Više od 1,5 milijardi evra iz fondova EU dodijeljeno je Poljskoj i Rumuniji od 2014. godine.

Vlade ovih zemalja planirale su još veće iznose za tekući budžetski period EU, uprkos ciljevima unije za smanjenje emisije gasova staklene bašte, navodi se u izvještaju organizacije CEE Bankwatch Network.

Planovi potrošnje u Rumuniji i Poljskoj, za period od 2021. do 2027. godine, koje analizira Bankwatch, rizikuju produbljivanje zavisnosti o fosilnom gasu ovih zemalja, dok istovremeno ugrožavaju njihovu energetsku tranziciju. 

U Rumuniji, vlasti su za period 2021-2027. godina planirale oko 1,7 milijardi evra iz fondova EU za nove gasne projekte, kao što su gasna jedinica u elektrani Ișalnița i proširenje podzemnog skladišta gasa Bilciuresti. To je za 1,2 milijardi više nego u period 2014-2020. godina

U Poljskoj bi projekti fosilnog gasa, kao što je novi LNG terminal u Gdanjsku, nove mreže za prenos i distribuciju, subvencija za kotlove na gas u zgradama, mogli dobiti preko 2 milijarde evra sredstava EU. U period 2014-2020 Poljska je dobila najmanje 1,45 milijardi iz evropskih fondova za gasne projekte.

Svaki projekat fosilnog gasa koji je omogućen sredstvima EU ugrožava preko potrebne investicije u energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije u Poljskoj, Rumuniji i širom Evrope. Evropska komisija mora hitno da pokrene reviziju postojećih pravila EU o finansiranju kako bi se zaustavila svaka upotreba javnog novca EU za nove gasne projekte.

Gligor Radečić, rukovodilac gasne kampanje u CEE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *