Parlament EU za trajnije tehničke proizvode i protiv manipulativnog zelenog marketinga
Sa 544 glasova za, 18 glasova protiv i 17 suzdržanih, poslanici Evropskaoh parlamenta su na plenarnoj sjednici podržali prijedlog nove direktive o jačanju položaja potrošača u zelenoj tranziciji. Uredbom se želi pomoći potrošačima da donose ekološki prihvatljive odluke i podstaći proizvođače da nude trajnije i održivije proizvode.
Zabrana obmanjujućih oglasa i opštih tvrdnji o prihvatljivosti proizvoda za okolinu
Stav Parlamenta predviđa zabranu korištenja opštih tvrdnji o prihvatljivosti proizvoda za okolinu kao što su „ekološki prihvatljiv”, „prirodan”, „biorazgradiv”, „klimatski neutralan” i „ekološki” ako nisu popraćene detaljnim dokazima.
Njime se takođe žele zabraniti tvrdnje o prihvatljivosti proizvoda za okolinu koje su zasnovane samo na sistemima kompenzacije za emisije karbona. Ostale obmanjujuće prakse poput tvrdnje o čitavom proizvodu koja zapravo vrijedi samo za jedan njegov dio ili tvrdnje o trajanju ili maksimalnom intenzitetu korištenja proizvoda koja nije istinita takođe će biti zabranjene.
Da bi pojednostavnili informacije o proizvodu, zastupnici su predvidjeli da budu dopuštene samo oznake održivosti koje su zasnovane na službenim programima certificiranja ili koje su utvrdile javna tijela.
Borba protiv ranog zastarijevanja tehničkih proizvoda
Kako bi proizvodi trajali duže Parlament želi zabraniti proizvode sa značajkama kojima se ograničava trajanje ili omogućava prijevremeno nefunkcioniranje proizvoda. Osim toga, proizvođači ne bi smjeli ograničiti funkcioniranje proizvoda u slučaju upotrebe potrošnog materijala, rezervnih dijelova i dodataka (npr., punjači ili ulošci s tintom za pisače) drugih proizvođača.
Da bi se pomoglo potrošačima da izaberu trajnije proizvode koji se mogu popraviti, potrebno ih je informisati prije kupovine o ograničenjima kod popravka proizvoda. Uz to, zastupnici su predložili novu garantnu oznaku kojom se daju informacije ne samo o trajanju zakonske garancije, nego i o trajanju mogućeg produžene garancije koje nude proizvođači. Time će se istaknuti visokokvalitetni proizvodi te podstaći proizvođači da se usredotoče na dulje trajanje proizvoda.
Nakon glasanja izvjestitelljka Biljana Borzan (S&D, Hrvatska) izjavila je: “Svako od nas zna koliko je frustrirajuće kada želite popraviti neki uređaj za koji ste izdvojili dobar dio kućnog budžeta, ali ne možete jer je rezervni dio preskup ili ga nema na tržištu. Nekada smo mogli bateriju na mobitelu vrlo jeftino sami zamijeniti, a danas je ona ukopana duboko u uređaj. Došli smo do tačke kad je trošak zamjene baterije na mobitelu neisplativ u odnosu na cijenu novog uređaja. Zato smo osigurali da potrošač u trenutku kupovine zna koliko je uređaj popravljiv, te da rezervni dijelovi budu dostupni i cjenovno pristupačni”, izjavila je Borzan.
Pregovori između Evropskog Parlamenta i država članica o konačnoj verziji direktive mogu uskoro početi.
Predložena direktiva dio je prvog paketa za kružnu ekonomiju, koji uključuje i Uredbu o ekološkom dizajnu, Uredbu o građevnim proizvodima i izvještaj o vlastitoj inicijativi „Strategija EU-a za održive i kružne tekstilne proizvode”. Njome se otvara put za novu direktivu o tvrdnjama o prihvatljivosti proizvoda za okolinu, kojom će se dodatno odrediti uslovi njihova korištenja.
Usvajanjem tog zakonodavstva Parlament odgovara na očekivanja građana u pogledu održive potrošnje, ambalaže i proizvodnje, kao i održivog rasta i inovacija, kako je navedeno u zaključcima Konferencije o budućnosti Europe.