Usporen prelaz na obnovljive izvore energije u 2023. – izveštaj REN21

Globalni prelaz na obnovljive izvore energije (OIE) u svim glavnim sektorima, koji troše najviše energije, usporen je u 2023. godini.

Do kraja 2023. godine samo13 zemalja – uključujući SAD, Indiju i Kinu je provelo politike o obnovljivim izvorima energije u svim sektorima krajnje potrošnje – zgradama, industriji, saobraćaju i poljoprivredu.

U tim sektorima samo 12,7 posto energije dolazi iz čistih izvora, objavio je REN21. Osim Kine, elektrifikacija sektora krajnje potrošnje stagnira u ključnim zemljama i regionima.

Mnoge su zemlje čak odustale od svojih ambicija: od 69 zemalja s ciljevima vezanim uz obnovljivu energiju za krajnje korisnike, samo 17 je produžilo ciljeve nakon 2024. godine , saopštio je REN21, koji okuplja vlade, istraživačke institucije i nevladine organizacije za promociju prelaska na čistu energiju.

Izvor: REN21

“Vlade su u osnovi odstupile od svojih ambicija, a sektori koji troše energiju više nemaju ekonomske podsticaje”, rekla je izvršna direktorica REN21 Rana Adib.

Izvještaj upozorava da su zemlje spore u reformama i da bilioni dolara subvencija dodijeljenih fosilnim gorivima, naročito u industriji i poljoprivredi, još uvijek koče energetsku tranziciju.

Pad cijena fosilnih goriva u 2023. takođe je uticao na kreiranje politike, a rasprava o troškovima prelaska na čistiju energiju intenzivirala se, pogotovo jer se mnoge zemlje približavaju izborima, rekla je Adib.

Dekarbonizacija teške industrije ostaje veliki izazov, a sektori koje je “teško smanjiti”, kao što su cement i čelik, tvrde da obnovljivi izvori energije ne mogu proizvesti toplotu potrebnu za paljenje visokih peći.

Uprkos nedostatku političke i regulatorne podrške, sektori potrošnje električne energije nastavljaju da usvajaju obnovljive izvore energije, što svjedoči o važnosti obnovljive energije. Ovaj pozitivan trend se lako može ubrzati uz podršku, ambiciozne politike. 

Nije sve tako crno

U zgradama toplotne pumpe sve više zamjenjuju kotlove na gas. Globalno, instalacije su porasle za 10 posto 2023. u odnosu na 2022. godinu; Evropa je zabilježila porast od 38%. Zemlje su, ove godine, počele da objavljuju ciljeve za zgrade. Međutim, oni su ograničene na nove stambene zgrade i uglavnom na grijanje vode solarnom energijom panela na krovovima.

Napredak je ostvaren u sektoru saobraćaja sa elektrifikacijom javnog prevoza, većim ulaganjem u električna vozila (EV) i infrastrukturu za punjenje, poboljšanje tehnologije baterija i proširenje mreže za punjenja, što električna vozila čini privlačnijim, navodi se u izvještaju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *