Učešće obnovljivih izvora u globalnoj proizvodnji energije porašće na 35% do 2025.
Globalni rast potražnje za električnom energijom tek je neznatno manji u 2022. godini, uprkos energetskoj krizi.
Ovo se navodi u najnovijem Izvještaju Međunarodne agencija za energiju (IEA).
Potrošnja električne energije u Evropskoj uniji zabilježila je oštar pad od 3,5% u odnosu na prethodnu godinu. S druge strane, potražnja za električnom energijom u Indiji i Sjedinjenim Državama je porasla, dok su Covid ograničenja uticala i na manju potražnju za električnom energijom u Kini.
Obnovljivi izvori i nukelarna energija biće dominantni
Predviđa se da će udio obnovljivih izvora u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29% u 2022. na 35% u 2025. Kako se obnovljivi izvori povećavaju, udio proizvodnje na ugalj i gas će pasti. Kao rezultat toga, emisije štettnih gasova uzrokovane globalnom proizvodnjom električne energije će biti na vrhuncu do 2025. godine, a intenzitet CO2 će se dalje smanjivati u narednim godinama.
Obnovljivi izvori i nuklearna energija će dominirati u rastu globalnog snabdjevanja električnom energijom u naredne tri godine, zajedno zadovoljavajući u prosjeku više od 90% dodatne potražnje.
Kina će doprinijeti više od 45% rasta proizvodnje iz obnovljivih izvora u periodu 2023-2025, a slijedi je EU sa 15%.
Povećanje nuklearne proizvodnje rezultat je očekivanog oporavka francuske nuklearne proizvodnje, jer sve više elektrana završava svoje planirano održavanje, i pokretanja novih elektrana, uglavnom u Aziji.
Globalni trendovi zavisiće najviše od Kine
Očekuje se da će globalna proizvodnja električne energije iz prirodnog gasa i uglja ostati uglavnom na istom nivou između 2022. i 2025.
Dok se predviđa da će proizvodnja gasa u Evropskoj uniji opasti, značajan rast na Bliskom istoku će djelomično nadoknaditi ovo smanjenje.
Slično tome, pad proizvodnje energije na ugalj u Evropi i Americi će biti praćen porastom u Aziji i na Pacifiku.
Međutim, trendovi u proizvodnji na fosilna goriva i dalje su podložni kretanjima u globalnoj ekonomiji, vremenskim prilikama, cijenama goriva i vladinim politikama.
Razvoj u Kini, gdje se proizvodi više od polovine svjetske proizvodnje na ugalj, ostaće ključni faktor.
Predviđa se da će kineski udio u globalnoj potrošnji električne energije porasti na jednu trećinu do 2025. godine, u poređenju sa jednom četvrtinom u 2015. godini.
Globalne emisije CO2
Globalne emisije CO2 koje su uzrokovane proizvodnjom električne energije rasle su 2022. godini po stopi sličnoj prosjeku u periodu 2016-2019. godine.
Njihovo povećanje od 1,3% u 2022. značajno je usporavanje u odnosu na nevjerovatnih 6% rasta u 2021., koje je podstaknuto brzim ekonomskim oporavkom nakon Kovida.
Ipak, emisije CO2 povezane s proizvodnjom električne energije dostigle su rekordnu vrijednost u 2022. godini