TE Ugljevik i TE Gacko moraju uspješno da rade ili će Republika Srpska kupovati struju
Sav novac od prodaje električne energije u narednoj godini biće usmjeren u TE Ugljevik i TE Gacko, a ovi rudnici su prioritet Elektroprivrede Republike Srpske.
Ovo je rekao generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS) Luka Petrović na današnjem sastanku ministra energetike i rudarstva Petra Đokića, članova Uprave ERS-a, RiTe “Ugljevik” i sindikata u Ugljeviku zaključeno da zajedničkim snagama treba da izvrše stabilizaciju ovog sistema.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, Petar Đokić je rekao da termoelektrane moraju biti osposobljene za uspješan rad, jer će u suprotnom Republika Srpska biti primorana da kupuje električnu energiju.
Predsjednica Odbora sindikata radnika ERS, Koraljka Kovačević Markov izjavila je da neće biti privatizacije Elektroprivrede Republike Srpske, ni rudnika i termoelektrana Ugljevik i Gacko.
Generalni direktor ERS-a Luka Petrović rekao je potrebno sav novac od prodaje električne energije u narednoj godini usmjeriti u radnici i termoelektrana “Gacko” i “Ugljevik”, jer mnogo godina nisu vršena kapitalna ulaganja u mehanizaciju i revitalizaciju njihovih elemenata.
“Otkrivka nije kao što je bila prije 20-30 godina, danas je ona jedan na prema 7,7, a nekada je bilo jedan na prema 4,3, to znači da treba veći broj mehanizacije i veći broj izvršilaca i veća cijena koštanja uglja u teremoelektrani”, rekao je Petrović novinarima nakon sastanka u Ugljeviku.
On je istakao da se od uprave preduzeća očekuje da najkasnije u roku od tri mjeseca budu vidljivi elementi poboljšanja, a to je racionalizacija troškova, uštede, osmišljavanje investicija koje će dovesti do zaštite radnika i povećanje proizvodnje kilovat-časova i povećanja proizvodnje uglja.
“Vidljivo je da ugalj više nije kvaliteta kao što je bio, danas trošimo 30 odsto više nego prije deset godina i to je uzrok raubovanja rudnika i dolaska novih količina”, dodao je Petrović.
Razgovor sa Komsarom
Govoreći o odnosu sa “Komsarom” i koncesijim datoj na lokaciji “Istok dva”, Petrović je rekao da se razgovara sa koncesionarom.
“Naše se granice dodiruju i mi ćemo vršiti otkrivku i na njihovom dijelu ležišta. To njima samo pomaže, a nama je dodatni trošak, a njima investicija koju bi u razgovorima bilo dobro da prihvate jer će im koristiti za njihovu eksploataciju. Mi bi tako došli do naših količina uglja koje smo dobili ugovorom i koncesiji da bi osigurali rad kolektiva u narednih deset godina”, dodao je Petrović.
On je naveo da postoji još nalazišta na području opštine Ugljevik i da će rudarski inženjeri u ovom kolektivu uraditi sve da se podnesu zahtjevi da se ona iskoriste kako bi se došlo do uglja.
“Ima dosta inicijativa koje će biti upućene Vladi i resornom ministarstvu, prvenstveno da Termoelektrana Gacko ne smije ostati bez uglja i da se ugalj mora trošiti ovdje pa onda ići negdje dalje”, dodao je Petrović.
On je naglasio da mora postojati stabilnost ne samo 2.000 radnika nego i izvođača radova i opštine Ugljevik koja bi bila ugrožena ako kolektiv ne bi radio.
“Prioritet je kontinuiran rad RiTE Ugljevik i naravno sav ugalj mora da se koristi prvo u našim objektima da bi ovdje bili sigurni”, dodao je Petrović.
Prema njegovim riječima, da bi taj ugalj koristili neophodno je pristupiti kapitalnom remontu, koji tu nije vršen od 2017. godine, a traje do šest mjeseci, i samo za Termoelektranu bi bio 100 miliona evra.
“Moramo doći do tih sredstava i naručiti opremu”, rekao je Petrović.
On je dodao da je oprema djelimično ili više elemenata iz Rusije i Bjelorusije i da će biti otežano doći do toga.
“Ako ne budemo uložili tih 100 miliona evra u termoelektranu, ne u rudnik, onda neće nam trebati ni ugalj”, naveo je Petrović.
Prema njegovim riječima, da bi termoeletrana Ugljevik radila u narednih 20-30 godina neophodno je izvršiti ulaganje.
“Da bi se izvršilo ulaganje, RiTE Ugljevik očekuju veće cijene električne energije i dogovorili smo da se napravi jasan plan i da se vidi sa racionalizacijom po svim fazama troškova u ovom preduzeću da li se može napraviti pozitivan plan. Ako se ne može napraviti taj plan sa uvećanom cijenom koju smo planirali da im damo, onda moramo tražiti pomoć Vlade za sanaciju tog minusa”, naglasio je Petrović.
On je napomenuo da minus u poslovanju znači automatski dug dobavljačima i ugrožen proces proizvodnje.
“Zato cilj nam je da budemo pozitivna nula, da svi dobavljači dobiju sve dugove i nove ugovore, a da radnici budu zaštićeni u kolektivu i da lokalna zajednica ima svoju koncesionu naknadu koja godišnje iznosi više od 5,5 miliona KM”, naveo je Petrović.
Petrović je naveo da su na sastanku pomenuli i elemente kolektivnog ugovora, poštovanja radničkih prava i da radnici imaju sigurna primanja i budućnost.
On je naveo da su sagledali mogućnost racionalizacije, te dodao da će biti inoviran akcioni plan i da će ovaj put mjeriti efekti poteza uprave preduzeća.
U RiTe “Ugljevik” danas je održan višečasovni sastanak o poslovanju ovog preduzeća kojem su osim Petrovića prisustvovali ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, direktor RiTe “Ugljevik” Diko Cvijetinović i predstavnici Nadzornog odbora preduzeća i sindikata.