Svjetska banka: prioritet je ulaganje u sigurnost vode u Evropi i Centralnoj Aziji
Ekonomije u razvoju u regionu Evrope i Centralne Azije moraju dati prioritet investicijama u sigurnost vode kako bi se efikasno suočile sa izazovima koje predstavljaju klimatske promjene, sve manje resursa i sve veća potražnja, koji su od vitalnog značaja za održiv ekonomski rast regiona,
Ovo se navodi u novom izvještaju Svjetske banke pod nazivom “Nacrt za otpornost: crtanje kursa za sigurnost vode u Evropi i centralnoj Aziji “.
U izvještaju se naglašava da ako se ne preduzme ništa, dostupnost površinske vode u dijelovima regije mogla bi se smanjiti za polovinu do 2050. godine.
Svjetska banka predviđa da će potražnja za vodom u cijeloj regiji naglo porasti s 34 na 51 posto do 2050., a podstaknuta prvenstveno socioekonomskim razvojem. Kako se ekonomije nastavljaju da se razvijaju, očekuje se porast industrijskih potreba od 50 do 90 posto u kombinaciji s ogromnim porastom domaće potražnje između 57 i 105 posto.
Očekuje se da će klimatske promjene imati višestruke ekonomske uticaje, s tim da se Centralna Azija smatra jednom od najranjivijih regija u svijetu na budući nedostatak vode.
Izvještaj ukazuje da će klimatske promjene vjerovatno eskalirati učestalost ekstremnih vremenskih događaja i značajno uticati na dostupnost vode u regionu. Povećani intenzitet i pojava poplava, podstaknuti klimatskim promjenama, mogli bi dodatno pogoršati finansijske gubitke, trenutno procijenjene na 64 milijarde dolara, što čini 1,7% regionalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), s najvećom relativnom ekonomskom izloženošću pronađenom na Južnom Kavkazu.
Zastarjele i neefikasne mreže za snabdijevanje rezultiraju prosječnim gubitkom od približno 44% vode u Evropi i Centralnoj Aziji, dok se manje od dvije trećine otpadnih voda sakuplja, a manje od polovine se podvrgava tretmanu.
Shodno tome, značajna ulaganja su neophodna za povećanje dostupnosti vode za potrošače, industriju i poljoprivredu. Poboljšanje efikasnosti sistema vodosnabdijevanja je također vitalna strategija za klimatsku adaptaciju, posebno imajući u vidu sve veći rizik od suše u regionu zbog klimatskih promjena.
Procijenjeni godišnji trošak osiguranja vodne sigurnosti u Evropi i centralnoj Aziji i ispunjavanja ciljeva održivog razvoja (SDG) u vezi sa vodom do 2030. godine iznosi 77 milijardi dolara, što u prosjeku iznosi 0,6% BDP-a regije. Centralna Azija se suočava sa većim relativnim finansijskim izazovom, jer joj je potrebno 2,2% svog BDP-a, dok je Južnom Kavkazu potrebno 1,3%, a Dunavskom regionu 0,3%.