Stelantis ulaže 90 miliona dolara u dionice argentinskog proizvođača litijuma
Stelantis, jedan od vodećih svjetskih proizvođača automobila, odlučio se na strateško ulaganje 90 miliona dolara u kompaniju “Argentina Lithium & Energy Corp” (ALE).
Ova kompanija, koja je filijala Argentina Litio y Energía fokusirana je na razvoj visokokvalitetnih projekata litijuma u Argentini, kako bi zadovoljila rastuću potražnju u sektoru baterija.
Kao dio sporazuma, Stelantisova filijala, Peugeot Citroen Argentina SA, kupiće 19,9% udjela u argentinskoj kompaniji. Sporazum takođe uključuje sedmogodišnji ugovor o snabdijevanju, pri čemu se Stellantis obavezuje na kupovinu do 15.000 tona litijuma godišnje počevši od 2028. godine
Ova investicija je u skladu sa Stelantisovim globalnim planom Dare Forward 2030, koji ima za cilj 100% prodaje električnih vozila (BEV) u Evropi i 50% prodaje ovih automobila i manjih kamiona u Sjedinjenim Državama do 2030. godine.
Stelantis planira da osigura približno 400 gigavat-sati (GWh) kapaciteta baterija i osnuje šest proizvodnih pogona baterija u Sjevernoj Americi i Evropi. Kompanija takođe ima za cilj da postane karbonski neutralna do 2038.
„Stelantis” je osnovan 2021. spajanjem američko-italijanskog konglomerata Fijat Krajsler Automobila” i francuske „Pežo-Citroen” grupe i ima jednu od najambicioznijih strategija elektrifikacije među velikim proizvođačima automobila.
Stelantisova posvećenost elektrifikaciji pozitivna je vijest za proizvođače litijuma i istraživače. S obzirom na ambiciozne ciljeve kompanije u pogledu elektrifikacije, osiguranje značajnog obima isporuke litijuma je ključno.
Druge litijumske kompanije na Austarlijskoj berzi, kao što su Piedmont Lithium, Latin Resources i Lithium Energy, takođe imaju projekte u Južnoj Americi. Ove kompanije igraju vitalnu ulogu u zadovoljavanju rastuće potražnje za litijumom u industriji baterija.
Stelantisovo ulaganje u podružnicu “Argentine Lithium & Energy Corp” pokazuje svoju posvećenost održivoj mobilnosti i osiguravanju stabilnom snabdjevanju litijumom za buduću proizvodnju električnih vozila.
Izvor: motorblog