Srbija postaje lider u proizvodnji biogasa u regionu
U Srbiji trenutno radi 35 postrojenja na biogas, sa ukupno instalisanom snagom od 34,3 MW.
U naredne dvije, do tri godine, trebalo bi da počne sa radom još 80 postrojenja, sa planiranom instalisanom snagom od 76,5 MW. Ovo je izjavila za Biznis.rs izjavila menadžerka Udruženja Biogas Srbija Lidija Carević.
Na taj način Srbija će biti lider u proizvodnji biogasa u regionu.
Elektrane na biogas su najefikasnije u pretvaranju primarne u električnu energiju, i to čak šest puta više od solara i četiri puta više od vetra, navodi Carevićva.
„Ako posmatramo sirovinu, odnosno sav otpad koji bi mogao da bude upotrebljen za rad biogas postrojenja, prema dostupnim statističkim podacima Srbija bi bez ikakvih problema mogla da ima instalisano 500 MW iz biogasa. Samim tim bi podmirila 50 & ukupnih potreba naše zemlje za prirodnim gasom. Godišnja proizvodnja biogasa u Srbiji je oko 256 gigavat-časa po godini“, navela je Lidija Carević.
Trenutno sva postrojenja koja rade, kao i ona iz privremenog statusa, funkcionišu po sistemu fid-in tarifa, odnosno imaju ugovor sa EPS-om, kojim se EPS obavezuje da otkupi svu električnu energiju koju elektrane proizvedu.
Šta je biogas?
Biogas je mješavina gasova koja nastaje razlaganjem organske materije u uslovima bez prisustva kiseonika (anaerobnim uslovima). Formirana mješavina gasova sastoji se pretežno od metana (50–75 odsto) i ugljen-dioksida (25–50 odsto). Pored toga, u biogasu se nalaze i male količine vodonika, vodonik-sulfida, amonijaka i drugih gasova u tragovima.
Proces nastanka biogasa sličan je procesu varenja u buragu preživara i taj proces se naziva anaerobna digestija.
Biogas se generiše iz tečnog i čvrstog životinjskog stajnjaka, organskog otpada i/ili energetskih useva, a u tehnološkom postupku koji se odvija na efikasan način, u kontrolisanim uslovima, u hermetički zatvorenom rezervoaru – digestoru.