Slovenija: Novi sistem naplate mrežarine uzburkao javnost

Novi sistem naplate mrežarine koji je stupio na snagu u oktobru podigao je veliku prašinu u javnosti, privredi i politici u Sloveniji. Opozicija je isprva bila kritična prema novom sistemu, no prošle su se sedmice kritici pridružile i vladajuće stranke.

Reforma mrežarine u Sloveniji je pravedna i racionalna, rekao je nekadašnji ministar zaštite okoliša i dugogodišnji direktor Sekretarijata Evropske energetske zajednice Janez Kopač,.

Prema njegovu mišljenju, time se na adekvatan način odgovara na izazove koje donosi masovna elektrifikacija i digitalizacija.

“Praktički svi kupci u Sloveniji već imaju pametna brojila, a time i podatke o potrošnji u stvarnom vremenu, 15 minuta. To omogućuje transparentnost tko više, a tko manje koristi mrežu, kao i prilagodbu u stvarnom vremenu i bolje korištenje postojeće mreže. bez skupih ulaganja je dakle pravedna i racionalna reforma mrežarine”, kaže Kopač.

Istodobno, razumije zabrinutost vlade zbog novog sistema. Ali, ne zato što bi bilo zastarjelo ili nepravedno, već zato što bi moglo imati negativne učinke na inflaciju.

“Za većinu korisnika nova mrežarina je niža nego prije, ali u godišnjem prosjeku. No, budući da nova mrežarina ima višu i nižu sezonu, a time i sve niže mjesečne račune, a viša sezona počinje upravo u novembru i viši računi utječu na decembarsku inflaciju, na čitav niz budžetskih rashoda, može se razumjeti zabrinutost Vlade, bit će potrebno pronaći način da se taj inflacijski učinak izbjegne”, navodi Kopač.

“Ako je neko očekivao da ćemo građanima dopustiti povećanje računa za 30 posto, prevario se”, rekao je u četvrtak nakon sjednice Vlade slovenski premijer Robert Golob, najavivši regulaciju cijena struje do kraja februara. 

Vlada nema ovlašćenja da interveniše u obračun mrežarine, o tome odlučuje Agencija za energetiku. Ipak, odlučila je ograničiti cijene električne energije, čime će domaćinstvima ublažiti veće troškove mrežarine tokom četiri mjeseca zimske sezone, od novembra do februara.

Prema novom sistemu, mrežarina će zapravo biti skuplja u mjesecima zimske sezone. Kako pojašnjavaju iz Agencije za energetiku, koja je novi sistem pripremala nekoliko godina, prosječni korisnik, koji je dosad plaćao prosječno 18 eura mjesečne mrežarine, sada će od novembra do februara plaćati 29 eura. No, s druge strane, u prosjeku će plaćati samo 11 eura mjesečno između marta i oktobra. Preračunato na godišnjem nivou, prosječan kupac plaćat će 17 eura mjesečno, odnosno 12 eura manje nego dosad.

No kako će u praksi zimi računi za struju biti veći, koalicija je čak upozorila da će novi sistem gurnuti ljude u energetsko siromaštvo. Vlada je, među ostalim, predložila da nadležna komisija Državnog zbora (parlamenta) zatraži od Agencije za energetiku da zamrzne novi obračun mrežarine. Potom je u ponedjeljak na sjednici odbora za infrastrukturu, okoliš i prostor povukla poziv. “Zamrzavanje” novog sistema i vraćanje na stari nije nešto što se može napraviti preko noći.

Kako su pojasnili iz Energetske zbornice Slovenije, nadležna preduzeća proučavaju što bi značilo da se opet promijeni sistem obračuna mrežarine. Uostalom, kako objašnjavaju, čak i povratak na “stari sistem” u praksi bi značio prelazak na novi način naplate.

“U slučaju ponovljenih izmjena, dakle, bio bi vrlo kratak rok za uvođenje svih potrebnih prilagodbi koje konkretno smetaju provedbi nagodbe. Iz komore dodaju i da su pripreme za novi sustav obračuna mrežarine bile zaista opsežne. Broj sati zaposlenih u raznim tvrtkama, posebno opskrbljivačima električnom energijom, koji su bili uključeni u prelazak na novi sustav naplate, bio je vrlo visok – za nekoliko stalno zaposlenih više od godinu dana”, navode iz Energetske zbornice Slovenije.

Izvor: BHRT

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *