Savjet ministara BiH nije usvojio predlog Pravobranilaštva u vezi predmeta Viadukt

Savjet ministara BiH, zbog nepostizanja konsensuza u drugom krugu glasanja, nije usvojio Prijedlog Pravobranilaštva BiH za rješavanje konkretne pravne problematike u vezi s izvršenjem presude ICSID Tribunala u postupku Viadukt d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček, zastupan po advokatskoj kancelariji Baroš, Bičakčić & partneri, protiv Bosne i Hercegovine (ICSID Case No. ARB/16/36) od 18. 4. 2022. godine.

Ovim nije usvojen prijedlog za preduzimanje aktivnosti radi umanjenja štetne posljedice na budžet institucija Bosne i Hercegovine proistekle iz presude ICSID tribunala u ovom postupku.   

BiH treba da plati 52,8 miliona evra, nakon izgubljenog spora pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID), protiv preduzeća Viadukt iz Slovenije.

Viaduct d. o. o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček iz Pirana, Republika Slovenija, pokrenuli su arbitražni postupak protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Vašingtonu radi naknade štete prouzrokovane kršenjem odredbi Sporazuma o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija između Bosne i Hercegovine i Republike Slovenije i Ugovora o energetskoj povelji. Razlog je nemogućnost realizacije, odnosno raskidanje ugovora o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu, koji je zaključen s Vladom Republike Srpske.

Naime, Republika Srpska nikada nije izdala, odnosno omogućila izdavanje potrebnih dozvola za izgradnju ovih hidroelektrana. „Viadukt“ je krajem 2016. godine pokrenuo spor protiv Bosne i Hercegovine, odnosno Republike Srpske, pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu, koji je, okončan odlukom u korist „Viadukta“.

Podsjećamo, Savjet ministara BiH i Vlada Republike Srpske ranije su zaključili Sporazum o međusobnim pravima i obavezama vezi s ovim arbitražnim postupkom. Tada se Vlada Republike Srpske obavezala da će bezuslovno ispuniti svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u arbitražnom postupku u ime Bosne i Hercegovine, po prijemu dokumentiranog zahtjeva Pravobranilaštva BiH.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *