Prelazak na čiste izvore energije ima ekonomskog smisla za BiH – tvrdi ekspert Svjetske banke

BiH je u jedinstvenoj poziciji da dekarbonizuje elektroenergetski sektor zamjenom uglja čistim tehnologijama, zadržavanjem energetske nezavisnosti kao izvoznik električne energije, istovremeno ispunjavajući međunarodne obaveze.

Ovo je istaknuto je na “Energetskom samitu BiH 2023.”, koji se održava u Neumu.

Viši stručnjak za energetiku Svjetske banke Dženan Malović rekao je da to pokazuju analize Svjetske banke, napominjući da ova banka od oktobra 2021. godine podržava BiH u izradi Mape puta za pravednu tranziciju u regionima bogatim ugljem.

“Na osnovu rezultata Mape puta predstavljene danas u Neumu, a s obzirom na starost termoelektrana na ugalj, značajan pad troškova obnovljivih izvora energije i uvođenje šema određivanja cijena uglja u narednim godinama, prelazak na čiste izvore energije ima ekonomskog smisla za BiH”, rekao je Malović.

Teme “Energetskog samita”, koji se održava drugi dan, bile su cijene uglja koje mogu biti i prilika, ne samo izazov, a ukazano je i na važnosti sprovođenja pravedne tranzicije regiona bogatih ugljem.

BiH će se suočiti sa teretom plaćanja razlike između cijene uglja u EU i zemlji porijekla ukoliko ne postoji mehanizam određivanja te cijene za proizvode u čijoj se proizvodnji intenzivno koristi ugalj, a proizvedeni su u zemljama van EU i namijenjeni za izvoz u Unije.

BiH je postala prva zemlja u regionu koja je pripremila Mapu puta za pravednu tranziciju regija bogatih ugljem, saopšteno je iz USAID-a odakle napominju da je EU usvojila vremenski okvir za uvođenje Mehanizma za prilagođavanje uglja na granici (CBAM), koji će se primjenjivati i na BiH ako ne preduzme prave mjere.

BiH će usvojiti Mapu puta za pravednu tranziciju regija bogatih ugljem do juna

Na četvrtom panelu “Energetskog samita 2023” naglašeno je očekivanje da će Savjet ministara usvojiti Mapu puta do juna. Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH najavilo je proces pripreme i usvajanja šeme trgovanja emisijama prije kraja 2025. godine. Pomoćnik ministra Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Admir Softić rekao je da su institucije u BiH pokazale da imaju strateški definisan pristup prema pravednoj tranziciji regija bogatih ugljem u BiH, koji omogućava solidarnost i pravednu tranziciju za sve.

Iz USAID-a napominju da se BiH, uprkos obilnim vodnim resursima, suočava sa izazovima u vezi sa vodom koji će se vjerovatno pogoršati klimatskim promjenama.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *