Plastika jarkih boja stvara mikroplastiku brže od one jednostavnih boja – studija

Plastika jarkih boja se razgrađuje i formira mikroplastiku brže od one jednostavnijih boja, pokazala je nova studija.

Stručnjaci sa Univerziteta u Leicesteru su pokazali da boje poput crvene, plave i zelene mogu značajno da utiču na brzinu razgradnje plastike. To bi potencijalno moglo značiti da se više štetne mikroplastike unosi u okolinu.

Studija “Uticaj boja na ekološku degradaciju plastičnog smeća”, objavljena u časopisu Environmental Pollution, prvi put je dokazla ovaj efekat.

Tim sa Univerziteta Leicester u Velikoj Britaniji i Univerziteta Cape Town u Južnoj Africi koristio je dvije komplementarne studije kako bi pokazao da se plastika razgrađuje različitim brzinama zavisno od toga koja joj se boja dodaje.

Čepovi različitih boja postavljeni su na krov univerzitetske zgrade, izloženi suncu i meteorološkim uslovima tri godine. Drugi tim je koristio plastične predmete različitih boja pronađenih na udaljenoj plaži u Južnoj Africi.

Oba su pokazala da je crna, bijela i srebrna plastika uglavnom ostala ista. Plavi, zeleni i naročito crveni uzorci, međutim, postali su vrlo krhki i fragmentirani, što dovodi do stvaranja mikroplastike. U južnoafričkoj studiji, pronađeni stariji uzorci su bili jednobojni, ali pijesak je bio pun fragmenata jarkih boja .

Istraživači kažu da to pokazuje kako crne, bijele i srebrne boje štite plastiku od štetnog ultraljubičastog (UV) zračenja koje mijenja njenu polimernu strukturu čineći je krhkom.

Može li manje šarena plastika smanjiti zagađenje?

Istraživači kažu da studija ima značajne implikacije na dizajn materijala jer bi nekorištenje svijetlih boja moglo pomoći u smanjenju zagađenja mikroplastikom . Ove sićušne čestice raspadnute plastike ušle su u oblake, ‘netaknute’ praistorijske ostatke i čak su pronađene u ljudskim testisima .

Za predmete koji se koriste na otvorenom ili su u velikoj mjeri izloženi sunčevoj svjetlosti, kao što je plastični vanjski namještaj, razmislite o izbjegavanju boja poput crvene, zelene i plave kako bi trajale što je duže moguće, poručuju naučnici.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *