EkologijaIstaknuto

Odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska gora značilo bi gubitak od 50 miliona godišnje za RS

Sedam lokalnih zajednica u Republici Srpskoj u slivu rijeke Une imalo bi štetu u turizmu veću od 50 miliona KM godišnje ukoliko bi došlo do izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska Gora.


Pokazala je ovo stručna studija „Analiza uticaja izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska gora na razvoj turizma na prostoru sjeverozapadne Republike Srpske“, koja je danas u Novom Gradu.

Profesor Ekonomskog fakulteta Univeziteta u Istočnom Sarajevu Predrag Milanović je rekao da uz gubitak od 50 miliona KM na godišnjem nivo, postoji opasnost i od gubitka 4.300 radnih mjesta koji su direktno i indirektno u vezi sa turizmom.

  • On je objasnio da su analize rađene za lokalne zajednice Novi Grad, Kostajnica, Gradiška, Kozarska Dubica, Prijedor, Oštra Luka i Krupa na Uni.

Milanović je pojasnio da je ključna stvar koja je bila predmet analize to što je metodološki dokazano da je zdravstveni rizik glavni uzrok koji obeshrabruje turiste da dolaze na određene destinacije.

Predsjedavajući Ekspretskog tima Emir Dizdarević rekao je da ovaj kraj već trpi ekonomske i socijalne posljedice.

“Značajno je da imamo ovu analizu koja će biti sastavni dio studije uticaja”, rekao je Dizdarević.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača izjavio je da se o problemu Trgovske govori od 1999. godine, te da je projekat Hrvatske veoma opasan.

“Današnja prezentacija pokazuje koliko je širok štetni uticaj. Ne postoji nijedan segment egzistencije na ovom prostoru gdje neće biti posljedica”, rekao je Drljača.

On je izjavio da ga brine to što je BiH u situaciji ustavne krize i da se boji da će problem Trgovske gore biti na drugoj ravni, što, kako je ocijenio, nije dobro.

Predsjednik Udruženja “Grin tim” Mario Crnković smatra da je prezentacija iščekivani pozitivni iskorak kada je riječ o uključivanju i drugih ministarstava kojima nije resor ekologija.

“Svaka lokalna zajednica, razvojna agencija, ministarstvo na kantonalnom, entitetskom ili državnom nivou, mogu dati svoj doprinos”, dodao je Crnković.

Direktor Turističke organizacije Novi Grad Nebojša Todić očekuje da do izgradnje skladišta radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovske gore neće doći.

“Posljedice će biti katastrofalne za životnu sredinu. Svi pozitvni pomaci u turizmi koje bilježimo, biće poništeni”, rekao je Todić.

Načelnik opštinskog Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove Kozarske Dubice Darijan Babić rekao je da ova opština od samog početka u punom kapacitetu uključena u aktivnosti institucija Republike Srpske usmjerene na sprečavanje Hrvatske u namjeri da odlaže nuklearni otpad na Trgovskoj gori.

“Ovo pitanje je veoma važno za Kozarsku Dubicu, koja podržava sve napore institucija i ekspertskih timova da se to riješi u korist naših građana”, rekao je Babić.

On je danas sa načelnikom Odjeljenja za prostorno uređenje opštine Kozarska Dubica Bojanom Aćimovićem u Novom Gradu prisustvovao prezentaciji stručne studije “Analiza uticaja izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska gora na razvoj turizma na prostoru sjevero-zapadne Republike Srpske”.

Prezentaciji su prisustvovali ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić i ministar prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Srpske Bojan Vipotnik.

Ministar trgovine i turizma Denis Šulić smatra da se neće stati u preduzimanju koraka u borbi protiv namjera Hrvatske da na lokaciji Trgovska gora gradi skladište radioaktivnog otpada.

Šulić je rekao da je ova studija još jedan korak u pravnoj borbi Republike Srpske, Federacije BiH i zajedničkog nivoa.

„Na ovaj način čuvamo Novi Grad, rijeku Unu. Ovo je jedan u nizu koraka koje instuitucije Republike Srpske preduzimaju. Nećemo stati i siguran sam da ćemo iz ove borbe izaći kao pobjednici i zbog građana  Republike Srpske, Federacije BiH ali i građana Hrvatske“, rekao je on.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granci sa BiH.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *