Nedostatak kablova novi izazov za automobilsku industriju
Skromni i jeftini snop kablova postao je, zbog nestašice uzrokovane ratom u Ukrajini, noćna mora automobilske industrije. Zbog toga neki čak predviđaju ubrzani odlazak automobila na benzin i dizel u istoriju i snažniji prodor električnih automobila na tržište.
Zalihe autodijelova, a posebno kablova, smanjene su zbog rata u Ukrajini i otežane ili nikakve isporuke iz te zemlje. Ukrajina je mjesto značajnog dijela svjetske proizvodnje, a kablovi koji su tamo izrađeni, ugrađuju se u stotine hillada automobile, piše portal Poslovni.
Ti niskotehnološki dijelovi s niskom maržom – izrađeni od žice, plastike i gume i s puno jeftinog ručnog rada, možda nisu poznati kao mikročipovi i motori, ali automobili se ne mogu proizvoditi bez njih.
Njihov nedostatak mogao bi ubrzati planove automobilskih kompanija da se prebace na novu generaciju lakših, mašinski izrađenih kablova dizajniranih za električna vozila, a na kraju i doći glave klasičnim automobilima, kažu Reutersovi sugovornici iz automobilske industrije.
Mnogi ocjenjuju da je to još jedan razlog više za industriju da ubrza prelaz na električni pogon.
Benzinski i dizelski automobili još uvijek čine najveći dio prodaje novih automobila. Prodaja električnih automobila udvostručila se prošle godina na 4 miliona, ali oni, prema podacima analitičke kuće, JATO Dynamics još uvijek čine samo 6 % globalne prodaje vozila.
Izvršni direktor Nisana, Makoto Uhida rekao je za Rojters da su poremećaji u lancu snabdjevanja, poput ukrajinske krize, podstakli tu kompaniju na razgovore s dobavljačima o odstupanju od dosadašnjeg modela proizvodnje kablova uz angažman jeftine radne snage.
Proizvođači, istovremeno, premještaju proizvodnju kablova u druge zemlje s nižim troškovima. Tako je Mercedes-Benc uspio organizovati dostavu iz Meksika, a neki japanski dobavljači snabdjevaju se iz Maroka, dok drugi traže nove proizvodne linije u Tunisu, Poljskoj, Srbiji ili Rumuniji.
I do 5 km kablova u vozilu
U klasičnim automobilima na benzin i dizel kablovi mogu biti dugi do 5 kilometara, a povezuju sve – od grijača sjedišta do prozora. Izrada im je radno intenzivna, a gotovo svaki model je jedinstven. Zbog toga je teško na brzinu osigurati alternativnu proizvodnju, u slučaju prestanka kod uhodanih dobavljača.
Poremećaji u snabdjevanju iz Ukrajine bili su grubo buđenje za automobilsku industriju. Proizvođači i dobavljači kažu da su početkom rata tamošnje fabrike ostale otvorene samo zahvaljujući odlučnosti radnika, koji su održavali smanjenu proizvodnju suočeni s isključenjima struje, upozorenjima na vazdušne napade i policijskim satom.
Izvršni direktor Bentlija, Adrian Halmark kaže da je taj britanski proizvođač luksuznih automobila u početku, zbog nedostatka kablova strahovao od gubitka 30 do 40 % proizvodnje u 2022. godini.
“Ukrajinska kriza zaprijetila je potpunim zatvaranjem naše fabrike na nekoliko mjeseci, mnogo duže nego zbog kovida”, rekao je Halmark. Dodao je da je pronalaženje alternativnih izvora proizvodnje komplikovano, jer se za Bentli u Ukrajini proizvodilo 10 raznih dijelova kod 10 dobavljača.
Dodao je da su problemi s snabdjevanjem dodatno podstakli ulaganja u razvoj jednostavnog kablovskog sklopa za električna vozila, kojim će upravljati centralni komjuter.
Nova generacija žičanih sklopova, prisutna u električnim modelima poput Tesle, može se izraditi na automatizovanim proizvodnim linijama. Ujedno su lakši, što je ključno za smanjenje težine vozila i povećanje dometa.
Brojni menadžeri i stručnjaci, s kojima je Rojters razgovarao, kažu da automobili na fosilna goriva, koji se suočavaju s prijetećim zabranama u Europi i Kini, neće „poživjeti” dovoljno kako bi opravdali ulaganja u redizajn kablovskih sklopova.
“Trenutno ne bih uložio ni peni u motore s unutaršnjim sagorijevanjem”, rekao je auto-konsultant Sandi Munro iz Mičigena, koji procjenjuje da će električna vozila činiti polovinu globalne prodaje novih automobila do 2028. godine.
Izvor: Poslovni.hr