Mihajlović: Za Srbiju bi bilo dobro da kupi ruski deo Naftne industrije Srbije
Očigledno je da će kompletno rusko vlasništvo morati da se ukloni iz Naftne industrije Srbije (NIS), a kao neko ko se bavi energetikom najviše bih volela da mi kupimo taj deo i da država jedno vreme bude vlasnik NIS-a.
Ovo je izjavila je bivša ministarka rudarstva i energetike Srbije, Zorana Mihajlović.
Istakla je da Srbija nije zavisna od ruske nafte, ali da od ruskog gasa jeste i da, pošto privreda troši 90 odsto gasa, ona praktično funkcioniše zahvaljujući ruskom gasu, te da i o tome valja voditi računa.
Prema njenim rečima, u razgovorima sa ruskom stranom očekuje se da prvo razgovaraju predsednici dve zemlje.
Onda, ako bismo baš hteli da teramo mak na konac, a ja se nadam da do toga neće doći, i te kako bi mogli da kroz mnoge papire objasnimo i pokažemo šta se tačno dešavalo od 2008. godine i šta je to Srbija dala i poklonila, koliko smo izgubili i koliko se suštinski zaista uložilo ili se nije uložilo u NIS. Sve što se obećalo sporazumom suštinski se nije desilo, osim onoga da su oni postali većinski vlasnici NIS i da su postali većinski vlasnici skladišta.
Dodala je da Srbija nije dobila obećani Južni tok i ocenila da je najgora stvar u prodaji NIS-a bila uništavanje naftnih nalazišta, kao što je naftno polje Velebit kod Kanjiže.
“To je čuvena, najbolja nafta koju ima samo Venecuela, a imali smo je i mi. Ona je prva raubovana nedozvoljenim metodama, jer je na taj način NIS suštinski, u stvari, isplatio svoju investiciju za dve i po godine”, rekla je Mihajlović.
Naglasila je da se nada da neće biti potrebe za posezanjem za ovim činjenicama i da se nada partnerskom odnosu, jer, kako je rekla, Srbija takav odnos zaslužuje. Kao jednu od dobrih posledica moguće kupovine ruskog udela u NIS-u od strane Srbije, navela je mogućnost da naša zemlja ulaže u investicije koje su za nju veoma važne.
“Pod jedan, to je da uložimo u podzemno skladište gasa Itebej, jer mi do sada to nismo mogli da radimo pošto smo imali ograničenje od ruske strane. Mi sada iznajmljujemo skladište i kapacitete u Mađarskoj, a to košta, i to ozbiljno”, rekla je ona.
Prema njenim rečima Srbija bi mogla da izgradi svoje skladište i poveća kapacitet Banatskog Dvora za koji, kako je navela, Rusi nisu dali mogućnost da se poveća.