Hrvatskoj zvanično uputiti protestnu notu u vezi sa Trgovskom gorom

Hrvatskoj treba zvanično uputiti protestnu notu sa stavom da BiH neće da se na granici odlaže bilo kakav otpad, jer je odabrana lokacija bliže stanovnicima BiH, nego onima u Hrvatskoj. Ovo je rekao savjetnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Borislav Bojić nakon današnjeg sastanka u Novom Gradu nadležnih za ovo pitanje.


“Na osnovu notifikacije koju smo dobili iz Hrvatske potpuno je jasno da se od nas traži šta treba da bude sadržaj studije o uticaju na okolinu za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori”, naveo je Bojić.

On je rekao da je na današnjem sastanku jedinstveno zaključeno da bi ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković trebao što prije da posjeti opštinu Novi Grad i druge lokalne zajednice pogođene namjerom Hrvatske da na samoj granica sa BiH skladišti radioaktivni otpad.

Predsjedavajući Ekspertskog tima za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora Emir Dizdarević rekao je da će u zadatom roku biti sačinjen kompleksan i argumentovan dokument koji će biti proslijeđen Hrvatskoj.

“Argument je da tražimo da se u sadržaj studije uticaja stavi i uticaj takvog objekta koji se planira izgraditi u normalnim radnim uslovima. U dokumentu je navedeno da će se BiH tretirati u vanrednim situacijama, a svakako treba da se obradi i za redovne situacije”, rekao je Dizdarević.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača rekao je da je važno što je na današnjem sastanku zauzet stav da Hrvatskoj treba uputiti protesnu notu i još jednom potvrđeno opredjeljenje da građani ne žele radioaktivni otpad u svojoj blizini.

On je naveo da je u proteklom periodu bilo dosta inicijativa, ali da nema epiloga i rješenja da se projekat Hrvatske obustavi.

“Sada smo u fazi da nema nikakvih nedoumica. Dobili smo informaciju da je Čerkezovac određen za taj projekat. Ono što proizilazi iz hrvatskih dokumenata jeste da je granica sa BiH ujedno i kraj svijeta, da ovdje nema ništa, da ovdje ne žive ljudi”, ukazao je Drljača.

On smatra da studija treba da se bavi i potencijalno negativnim uticajem na Novi Grad, koji je bliži lokaciji Čerkezovac nego Dvor.

Hrvatsko Ministarstvo privrede i održivog objavilo je 24. februara informaciju o zahtjevu za izdavanje uputstva o sadržaju studije o uticaju na okolinu za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori, opština Dvor.


Planirano odlagalište radioaktivnog otpada, u neposrednoj blizini Novog Grada u Republici Srpskoj, kao i oko 900 metara od zaštićenog područja – Parka prirode “Una”, ugrozilo bi više od 250.000 stanovnika u slivu ove rijeke.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *