EU istupa iz Ugovora o energetskoj povelji

Ministri energetike država članica EU potvrdili su istupanje EU iz Ugovora o energetskoj povelji, pri čemu članice mogu same odlučiti hoće li slijediti tu odluku ili ne.

 Zemlje članice koje žele ostati ugovorna strana u povelji i nakon povlačenja EU i Euratoma moći će to učiniti na predstojećoj konferencije o energetskoj povelji, koja bi se trebala održati krajem ove godine. Države će to moći napraviti odobravanjem ili nesuprostavljanjem usvajanju moderniziranog sporazuma.

O istupanju EU i Evropske zajednice za atomsku energiju (Euratom) krajem aprila glasao je Evropski parlament, a tu odluku konačno je potvrdio Savjet Evropske unije, prenosi HINA.

Evropska komisija je u julu 2023. godine predložila istupanje EU iz Ugovora o energetskoj povelji, jer smatra da više nije u skladu s njenim klimatskim ciljevima i Zelenim planom. Proces proces modernizacije ugovora pokrenut je 2018. godine, a trebao bi biti dovršen krajem ove godine na konferenciji o energetskoj povelji.

Ugovor o energetskoj povelji iz 1998. godine, koji ima oko 50 potpisnica, uključujući zemlje Evropske unije, osmišljen je da zaštiti kompanije u energetskoj industriji i omogućava im da tuže države zbog politika koje utiču na njihova ulaganja. Jedna od potpisnica Sporazuma je i Bosna i Hercegovina.

U proteklim godinama kompanije su učestalo koristile povelju kako bi osporile odluke vlada usmjerene na suzbijanje upotrebe fosilnih goriva. Zbog toga su kritičari upozoravali da bi ovo mogla biti prepreka u borbi protiv klimatskih promjena.

Investitori su posljednjih godina koristili povelju i tužili vlade koje su donosile odluke usmjerene na zaštitu klime i smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima.

 Ugovor o međunarodnoj energetskoj povelji zaključen je kako bi investitori u projekte gasa, nafte i uglja bili sigurni u povrat investicija. Već duže vrijeme predmet je kritika ekoloških organizacija.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *