Energetska kriza koštaće Njemačku vrtoglavih billion dolara

Njemačka vlada će morati da izdvoji više od bilion dolara do 2030. godine, kako bi sanirala posljedice nastale zbog energetske krize, objavio je Bloomberg.

Očekuje se da će ogromni troškovi uključiti ulaganja u modernizaciju elektroenergetskih mreža u zemlji i planirano postupno gašenje nuklearnih elektrana i termoelektrana na ugalj. 

Berlin će se, navodno, suočiti sa rastućom potražnjom za električnim vozilima i sistema grijanja. Osim toga, njemačke vlasti su u obavezi da ispune klimatske obaveze.

Povećanje potražnje za električnom energijom za oko 30%, u odnosu na trenutnu potrošnju u zemlji, dovešće do oko 250 gigavata novog kapaciteta, koji će biti instaliran do 2030. godine, prema podacima koje je dao državni regulator mreže i think tank organizacija “Agora Energiewende”, a prenosi Bloomberg.

Očekuje se da će planirana tranzicija zahtijevati i postavljanje solarnih panela površine 43 fudbalska terena i 1.600 toplotnih pumpi svakog dana, navodi se u analizi.  Osim toga, ambiciozni plan uključuje izgradnju 27 novih vjetroelektrana na kopnu i četiri vjetroelektrane na moru sedmično.

Ranije ovog mjeseca, briselski trust mozgova “Bruegel” objavio je da su zemlje EU potrošile skoro 800 milijardi evra na mjere podrške.

Prema analizi, 681 milijarda evra izdvojeno je za subvencionisanje domaćinstava i preduzeća kako bi im se pomoglo u pokrivanju rastućih troškova električne energije. 

Njemačka je navodno bila na vrhu Bruegelove liste potrošnje, izdvojivši skoro 270 milijardi eura, dok su sljedeće tri najveće, Velika Britanija, Italija i Francuska, potrošile oko 150 milijardi eura.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *