Energija

Ulaganja u energiju u svijetu dostižu 3,3 biliona dolara u 2025., više od polovine u obnovljive izvore energije

Globalna ulaganja u energiju u 2025. godini porašće na rekordnih 3,3 biliona dolara, od čega većina u obnovljive izvore energije, uprkos nepovoljnim posljedicama uzrokovanim povećanim geopolitičkim napetostima i ekonomskom neizvjesnošću.

Ulaganja u tehnologije čiste energije – obnovljive izvore energije, nuklearnu energiju, mreže, skladištenje, goriva s niskim emisijama, efikasnost i elektrifikaciju – na putu su da ove godine dostignu 2,2 biliona dolara.

To je rezultat, ne samo napora za smanjenje emisija, već i rastućeg uticaja industrijske politike, zabrinutost za energetsku bezbjednost i cjenovnu konkurentnost rješenja zasnovanih na električnoj energiji.

Ulaganja u naftu, prirodni plin i ugalj trebala bi dostići 1,1 milijardu dolara.

Ovo se navodi u novom broju časopisa World Energy Investment, u izdanju Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Evo nekih od ključnih zaključaka :

  • Prije skoro deset godina, prvo izdanje ovog izvještaja o svjetskim energetskim investicijama pokazalo je da su investicije u energiju u Kini tek neznatno premašile investicije u Sjedinjenim Američkim Državama. Danas je Kina daleko najveći svjetski investitor u energiju, trošeći dvostruko više na energiju od Evropske unije – i gotovo koliko EU i Sjedinjene Američke Države zajedno.

  • Tokom protekle decenije, udio Kine u globalnoj potrošnji na čistu energiju porastao je sa jedne četvrtine na gotovo trećinu , potkrijepljen strateškim ulaganjima u širok spektar tehnologija, uključujući solarnu, vjetroelektrane, hidroenergiju, nuklearnu energiju, baterije i električna vozila.

  • Današnji investicioni trendovi jasno pokazuju da se bliži novo doba električne energije. Prije deset godina, investicije u fosilna goriva bile su 30% veće od investicija u proizvodnju električne energije, mreže i skladištenje. Ove godine, investicije u električnu energiju će biti oko 50% veće od ukupnog iznosa koji se troši na dovođenje nafte, prirodnog plina i uglja na tržište.
  • Globalno, potrošnja na proizvodnju energije s niskim emisijama gotovo se udvostručila u posljednjih pet godina , a prednjači u solarnim fotonaponskim sistemima. Ulaganja u skladištenje energije u baterijama također brzo rastu, premašivši 65 milijardi dolara ove godine.

  • Priliv kapitala u nuklearnu energiju porastao je za 50% u posljednjih pet godina i na putu je da dostigne oko 75 milijardi dolara u 2025. godini.

  • Brzi rast potražnje za električnom energijom podstiče kontinuirana ulaganja u snabdjevanja ugljem , uglavnom u Kini i Indiji. Kina je započela izgradnju gotovo 100 gigavata novih termoelektrana na ugalj, čime je globalna odobrenja za izgradnju termoelektrana na ugalj dostigla najviši nivo od 2015. godine.

  • Zabrinjavajući znak za sigurnost električne energije je to što investicije u mreže, koje sada iznose 400 milijardi dolara godišnje, ne uspijevaju pratiti ukupnu potrošnju na proizvodnju i elektrifikaciju.

  • Niže cijene nafte i očekivanja potražnje rezultiraće prvim padom investicija u naftnu industriju na godišnjem nivou od pada uzrokovanog Covidom 2020. godine . Pad od 6% uglavnom je uzrokovan padom u američkom sektoru škriljaca.

  • S druge strane, ulaganja u nova postrojenja za ukapljeni prirodni gas (LNG) snažno rastu jer se novi projekti u Sjedinjenim Državama, Kataru, Kanadi i drugim mjestima pripremaju za puštanje u rad.

  • Obrasci potrošnje na energiju ostaju vrlo neravnomjerni globalno – mnoge zemlje u razvoju, posebno u Africi , bore se s mobilizacijom kapitala za energetsku infrastrukturu. Danas Afrika čini samo 2% globalnih investicija u čistu energiju, uprkos tome što u njoj živi 20% svjetske populacije i brzo rastuća potražnja za energijom.


Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *