Električna energija u svijetu nikad skuplja i nikad traženija

Globalna potražnja za električnom energijom porasla je na 24.700 TWh u 2021. godini, što je povećanje od 6% u odnosu na prethodnu godinu. Ovo je, ujedno, i najveći godišnji porast od 2010. godine, što je rezultat oporavka mnogih ekonomija, nakon pandemije, navodi se u Pregledu energije u svijetu za 2022. godinu, koji je objavila Međunarodna agencija za energiju (IEA).

U svijetu trenutno procenat električne energije, u ukupnoj finalnoj potrošnji energije, iznosi 20%. Najveći potrošači električne energije su Kina, Sjedinjene Američke Države i Evropa; zajedno čine preko 60 % globalne potražnje za električnom energijom.

Najveći potrošači električne energije danas su građevinski sektor i industrija, koji zajedno čine preko 90% globalne potrošnje električne energije i doprinose sa preko 90% (oko 5 700 TWh) globalnog rasta potražnje za električnom energijom od 2010. godine.

I saobraćaj doprinosi povećanju potražnje za strujom

Saobraćaj je jedan od vodećih faktora koji doprinosi rastu potražnje za električnom energijom u projekcijama, posebno u razvijenim ekonomijama. Broj električnih vozila se brzo povećao posljednjih godina; trenutna globalna flota električnih vozila troši skoro 100 TWh električne energije godišnje. Prodaja električnih automobila dostigla je 6,6 miliona u 2021., a očekuje se da će premašiti 10 miliona u 2022.

Globalni udio fosilnih goriva u proizvodnji električne energije opao je sa oko 65 % u 2018. na 62 % u 2021. godine, kao rezultat porasta solarne fotonaponske energije i vjetra u proizvodnji električne energije u protekloj deceniji.

Troškovi proizvodnje električne enregije u svijetu porašće za više od 30% u 2022.

Međunarodna agencija za energiju procijenjuje da stanje na tržištu i energetska kriza – podižu globalnu, prosječnu cijenu snabdijevanja električnom energijom za gotovo 30%, u 2022. godini.

Maloprodajne cijene električne energije u Evropskoj uniji bile su, u prvoj polovini 2022. godine, u prosjeku oko 30% više za domaćinstva, nego prethodne godine.

Ovo povećanje je posljedica visokih veleprodajnih tržišnih cijena električne energije u Evropskoj uniji, koje su porasle na 200 evra po megavat-satu (Mwh), tokom prve polovine 2022., što je tri puta više od prosjeka u prvoj polovini prethodne godine.

Ovo je jedan od najekstremnijih kratkoročnih uticaja trenutne energetske krize i nije ograničen samo na Evropsku uniju, iako je tamo najoštriji: troškovi proizvodnje električne energije će porasti za jednu trećinu širom svijeta 2022. godine.

Ovo je uglavnom posljedica rekordno visokih cijena prirodnog gasa, ali i viših cijena uglja, nafte i CO2, uz istovremeno smanjenu dostupnost nuklearne i hidroenergije.

Uprkos porastu troškova posljednjih mjeseci, tehnologije obnovljive energije kao što su vjetar i solarna fotonaponska energija ostaju najjeftinija opcija za nove energetske kapacitete u mnogim zemljama.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *