Cilj o ograničenju globalnog zagrijavanja ispod 1,5°C je upitan

Cilj Pariskog sporazuma o ograničenju globalnog zagrijavanja ispod 1,5°C u odnosnu na predindustrijski nivo više nije moguć, tvrdi nova studija.

Iako se uvođenje zelenih tehnoloških rješenja ubrzalo posljednjih godina, realna ograničenja provođenja klimatskih politika u nekim zemljama mogla bi učiniti nemogućim ovaj globalni klimatski cilj.

“Ograničavanje temperature ispod 1,5°C više nije moguće čak ni umjereno”, kaže glavni autor studije Christoph Bertram, vanredni profesor istraživanja na Univerzitetu Maryland i gostujući istraživač na Potsdamskom institutu za istraživanje uticaja klime.

U novoj studiji, objavljenoj u Nature Climate Change, Bertram i njegove kolege su vodili niz modela koji su uzeli u obzir ograničenja poput efikasnog kreiranja politike i regulacije.

Najambicioznije projekcije ublažavanja klimatskih promjena daju svijetu 50 % šanse da ograniči globalno zagrijavanje ispod 1,6°C u odnosu na predindustrijske temperature.

Ali, ako se tome dodaju ova realna ograničenja – kao što je sposobnost vlada da implementiraju politike poput poreza na karbon – ta vjerovatnoća pada na između 5 i 45 %.

Svijet treba biti spreman na mogućnost prekoračenja granice od 1,5 °C za najmanje jednu, a vjerovatno i više desetina stepena čak i uz najveću moguću ambiciju. 

Politika a ne tehnologija nas sputava

S obzirom na najnoviji porast u primjeni različitih tehnologija s niskim udjelom karbona, od solarne energije i vjetra do električnih vozila, Bertram kaže da nas tehnološka više ne ograničava.

“U Sjevernoj Americi, Evropi i Kini, s obzirom na nedavne uspjehe u primjeni čiste energije , postoji veliki prostor za značajno ubrzanje smanjenja emisija, ako se uspostave prave politike.”

On dodaje vladama trenutno nedostaje postavljanje ambicioznih klimatskih ciljeva i provođenje proporcionalnih politika. To je već dokazano brojnim prethodnim istraživanjima.

Ono što ova studija nastoji da pokaže jeste uticaj zemalja koje nemaju regulatorni kapacitet da sprovedu efikasne klimatske politike na najniže moguće zagrevanje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *