Njemačka protiv plana EU da nuklearna energija bude označena kao „zelena“
Njemačka će glasati protiv kontroverznog prijedloga Evropske komisije koji nuklearnu energiju klasifikuje kao zelenu, ali neće pokretati spor.
Zvaničnik njemačkog ministarstva finansija rekao je za portal Politico, da je Berlin obavijestio francusko predsjedništvo savjeta EU, da planira da glasa protiv te mjere. Francuska, koja trenutno predsjedava Savjetom EU, zatražila je od zemalja da navedu kako planiraju da glasaju prijedlogu.
Evropska komisija je, krajem prošle godine, predstavila svoj dugo očekivani sistem klasifikacije, odnosno „taksonomije“, zelenih izvora energije, radi ulaganja u energetski sektor. Činjenica da je nuklearna energija klasifikovana kao zelena tehnologija – nešto za šta se Francuska zalagala – odmah je izazvala snažnu reakciju njemačke vlade, a posebno ministara iz stranke Zelenih, koja se protivi nuklearnoj energiji od svog osnivanja prije nekih 40 godina.
Međutim, prijedlog je uglavnom smatran kompromisom, koji je namijenjen smirivanju tenzija između Pariza i Berlina. Naime, prijedlogom je i prirodni gas označen kao zelena tehnologija. Za ovaj energent, Njemačka tvrdi da je od suštinskog značaja kao tehnologija tranzicije prema obnovljivim izvorima energije.
Ipak, njemački Zeleni se zalažu ne samo za odbacivanje prijedloga Komisije, već smatraju da Njemačka treba da slijedi primjer Austrije i podnose tužbu protiv plana. Druga dva koaliciona partnera u njemačkoj vladi – socijaldemokrati kancelara Olafa Šolca i liberalna Slobodna demokratska partija, ministra finansija Kristijana Lindnera – bili su oprezniji prema takvoj akciji. Prema dogovoru, koji su postigli tri koaliciona partnera, Berlin će glasati protiv prijedloga, ali neće tužiti Komisiju pred sudom.
Zbog toga je njemačko glasanje „protiv“ uglavnom simbolično, jer je za blokiranje plana EU potrebna velika većina, najmanje dvije trećine od 27 zemalja EU, koje predstavljaju 65 % stanovništva unije. Do sada je samo manji broj država, poput Njemačke, Austrije, Luksemburga i Španije bila kritična prema ovom prijedlogu.
Prijedlog bi, takođe, mogao da bude zaustavljen ako bi većina u Evropskom parlamentu glasala protiv, ali to je malo vjerojatno.
Evrospka Komisija je 2. februara 2022. godine, u načelu, odobrila Dopunski delegirani akt o klimatskim promjenama, uključujući, pod strogim uslovima, određene nuklearne i gasne aktivnosti na popis ekonomsih aktivnosti obuhvaćenih taksonomijom EU-a.