Švedska dobija auto-put na kojem se električna vozila pune tokom vožnje

EU je prošlog mjeseca usvojila značajan zakon koji predviđa da svi novi, prodati automobili imaju nultu emisiju CO2 od 2035. godine, pa evropske zemlje žure da pripreme infrastrukturu potrebnu za mobilnost bez fosilnih goriva.

Švedska je već na tom zadatku: pretvara auto-put u stalni elektrifikovani put – prvi te vrste u svijetu, na kojem se automobili i kamioni mogu puniti tokom vožnje.

Stručnjaci kažu da im dinamičko punjenje omogućava da putuju na veće udaljenosti s manjim baterijama i da izbjegnu čekanje na stanicama za punjenje.

Mislimo da je rješenje za elektrifikaciju put naprijed za dekarbonizaciju transportnog sektora i radimo na brojnim rješenjima.

Jan Pettersson, direktor strateškog razvoja u Trafikverketu

Odabrani autoput, evropska ruta E20, povezuje logističke centre između Hallsberga i Örebra, koji se nalaze između tri velika grada u zemlji, Stokholma, Geteborga i Malmea, prenosi Euronews.

Kako to funkcioniše?

Projekat je trenutno u fazi nabavke i planirano je da bude izgrađen do 2025. godine.

Način punjenja za E20 standard nije odlučen, ali postoje tri vrste punjenja: sistem lančane mreže, induktivni sistem i provodni sistem.

Sistem kontaktne mreže može se koristiti samo za teška vozila, zato što koristi nadzemne žice za snabdijevanje električnom energijom posebne vrste autobusa ili tramvaja.

Trafikverket je 2018. godine otvorio prvu svjetsku šinu za punjenje električnih vozila na javnim cestama kao pilot projekat između stokholmskog aerodroma Arlanda i logističke logističke zone u Rosersbergu.

Na potezu od 2 km, u asfalt je urezana električna šina na koju električni kamioni spuštaju pokretnu ruku koja prima struju.

Konduktivno punjenje funkcioniše kao punjač za pametne telefone. Umjesto punjača, ova specijalna električna vozila imaju podlogu ili ploču na putu, a kada je vozilo na njoj, podloga bežično puni vozilo.

Induktivni sistem punjenja koristi specijalnu opremu zakopanu ispod puta koja šalje električnu energiju u zavojnicu u električnom vozilu. Zavojnica u vozilu zatim koristi tu električnu energiju za punjenje baterije.

Ranije, 2020. godine izgrađen je bežični električni put za teške kamione i autobuse na ostrvskom gradu Visbyju.

Potencijalne pogodnosti za putničke automobile

Pettersson kaže da se svijet suočava s “posebnim izazovom” održavanja punjenja teških vozila.

“Ako ćete imati samo statičko rješenje pune baterije za teška vozila, dobićete vozila sa ogromnom količinom baterija koje vozila trebaju nositi”, rekao je.

Dok se veći dio sistema električnih puteva (ERS) fokusira na kamione, nedavna studija je pokazala da bi privatni automobili takođe mogli imati koristi.

Studija je simulirala obrasce kretanja 412 privatnih automobila na dijelovima švedskih nacionalnih i evropskih puta i otkrila da kombinovanje kućnog punjenja s dinamičkim punjenjem može smanjiti veličinu baterije i do 70 odsto.

Istraživači koji stoje iza studije takođe kažu da ne moraju svi putevi u Švedskoj biti elektrifikovani; ako se to radi na samo 25 odsto svih puteva, bilo bi efikasno za rad cijelog sistema.

Ovo je bio prvi pokušaj da se simulira električni putni sistem, Electric Road System (ERS) sa stvarnim obrascima vožnje. Ali istraživači ističu da ERS možda nije za svakoga.

“Potreban bolji domet sa ERS razlikuje se od urbanog do ruralnog stanovanja, što znači da bi vozači koji žive u blizini centra grada imali manje baterije jer su bliži ERS-u i dobiće više”, kaže za Euronews Next dr Washim Shoman, istraživač u Odsjeku za teoriju fizičkih resursa na Tehnološkom univerzitetu Chalmers.

Shoman kaže da bi razlika u dometu baterije između ova dva tipa stanovnika mogla biti i do 20 odsto. Navodi i da tehnologija tek sazrijeva i da studija pretpostavlja određene uslove.

“Ali uz dovoljno razvoja, mislim da bi mogli doći do takvih rješenja”, dodao je.

Druge zemlje poput Italije, Velike Britanije, Sjedinjenih Država i Indije udvostručuju izgradnju ERS sistema.

Sa planovima za proširenje dodatnih 3.000 km električnih puteva do 2045. godine, Švedska je u partnerstvu s Njemačkom i Francuskom kako bi razmijenila iskustva o “električnim putevima”.

Njemačka i Švedska već nekoliko godina imaju demonstracione objekte na javnim putevima, a Francuska planira da izgradi pilot dionicu sa električnim putem.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *