Počinje najveći projekat u istoriji čovječanstva: 52 milijarde solarnih panela na mreži auto-puteva u SAD

52 milijarde solarnih panela uskoro bi moglo pokriti mrežu autoputeva u Sjedinjenim Američkim Državama.

Istraživači sa Kineske akademije nauka, Univerziteta Tsinghua, Kineske akademije geonauka i Univerziteta Kolumbija predložili su istorijsku inicijativu koja bi mogla da solarnim panelima prekrije autoputeve širom svijeta .

Ova revolucionarna inicijativa mogla bi da obezbijedi do 60% globalne potrošnje električne energije u 2023. godini.

Publikacija istraživača “Pokrivanje autoputeva solarnim panelima značajno smanjuje emisije karbona i gubitke u saobraćaju” u časopisu Earth's Future  zalažu se za primjenu solarne tehnologije na globalnoj mreži autoputeva koja se proteže do 3,2 miliona kilometara.

Istraživači procjenjuju da bi se godišnje moglo proizvesti do 17.578 TWh električne energije .Ova količina odgovara 60% potrošnje energije u 2023. godini. Ovo bi moglo nadoknaditi do 28% globalnih emisija karbona i smanjiti učestalost saobraćajnih nesreća do 11%.

„Ovo me je zaista iznenadilo“, kaže Ling Yao, vodeći autor studije, „nisam znao da autoputevi sami po sebi mogu podržati postavljanje tako velikih fotonaponskih instalacija, proizvodeći više od polovine svjetske potražnje za električnom energijom i uveliko smanjujući pritisak prilikom smanjile globalne emisije ugljika.”

Istraživačka inicijativa: potrebna instalacijaviše od 50 milijardi solarnih panela

Pilot projekti pokrivanja autoputeva tehnologijom solarnih panela već su uspješno raspoređeni u Sjedinjenim Državama, Kini, Njemačkoj, Austriji i Švajcarskoj. Međutim, iako podaci pokazuju obećavajuće rezultate, važno je uzeti u obzir ograničenja kvantitativnog istraživanja.

Istraživači u svom radu priznaju kako klimatski uslovi variraju širom svijeta. Ova varijacija u klimatskim promjenama uticala bi na efikasnost solarnog sistema zbog “prostorno diferenciranih fluktuacija”.

Dodatno, smanjenje emisija karbona u velikoj mjeri zavisi od smanjenja upotrebe električne energije iz fosilnih gorivia. Ovo zavisi od strukture regionalnog snabdevanja električnom energijom, efikasnosti mreže i gubitaka u prenosu. Osim toga, karbonski otisak same izgradnje krovnog solarnog sistema mogao bi neutralisati koristi od smanjenja emisija karbona za 1,1 godinu.

Dalji izazovi povezani sa izgradnjom sistema na autoputevima uključuju procijenjene troškove izgradnje i potrebu za redovnim održavanjem sistema. Ipak, predložena inicijativa nudi obećavajuće podatke za povećanje upotrebe solarne energije kao izvora energije.

Ozelenjavanje budućnosti: ka prvom solarnom autoputu

Iako se projekat još uvijek smatra istraživačkim i ako se implementira, ima visoke logističke i ekonomske troškove, budućnost je obećavajuća. Inovativna i radikalna rješenja kao što je globalna mreža krovnih solarnih panela nad autoputevima su ideje koje postaju sve relevantnije kako svijet postaje “zelen”.

Istraživanje objavljeno u časopisu Earth’s Future prikazuje obećavajuće rezultate zasnovane na podacima. Ako se uspešno sprovede, projekat bi mogao generisati do četiri puta više energije nego što se trenutno godišnje proizvodi u Sjedinjenim Američkim Državama.

Izvor:  Ecoticias

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *