Klimatske promjeneNajnovije

Šumski požari u Evropi spalili područje veličine Luksemburga – 2025. obeilježena kao “ekstremna” godina

Šumski požari u Evropi spalili su, tokom 2025. godine, područje veličine Luksemburga,

Stručnjaci upozoravaju da je “savršena oluja” toplotnih talasa, suše i lošeg upravljanja šumama do sada 2025. godine spalila 232.000 hektara zemljišta u Evropi..

Prema podacima Evropskog informacionog sistema o šumskim požarima (EFFIS), zaključno sa 15. julom, ukupna površina spaljenog zemljišta iznosi 231.539 hektara – 119 posto iznad dugoročnog prosjeka od 105.586 hektara za ovo doba godine.

Posljednjih sedmica, šumski požari su natjerali desetine hiljada ljudi da napuste svoje domove i odnijeli najmanje tri života u Turskoj , uzrokovali su karantin u Kataloniji, doveli do masovnih evakuacija sa Krita i izazvali haos u okolini Marseja . Ova lista nije potpuna i sigurno će se proširiti kako ljetne sparine budu potrajale.

„Vidimo da ove godine izgleda prilično ekstremno“, objašnjava Sarah Carter, istraživačka saradnica u Global Forest Watchu.  

Kako dodaje, s obzirom na to da su 2023. i 2024. bile najtoplije godine u istoriji merenja, nije iznenađenje što se suvi i vreli uslovi nastavljaju.

Kako klimatske promjene potiču porast šumskih požara?

Podaci EFFIS-a pokazuju da je sedmični kumulativni broj požara znatno iznad prosjeka. Iznosi 1.230 zaključno s 15. julom, u poređenju s prosjekom od 478 za ovo doba godine.

Međutim, najveći dio ovog povećanja osjetio se u februaru i martu zbog suhih i toplih uslova u zapadnoj i centralnoj Evropi. Isto važi i za neuobičajeno visoku brojku ukupne opožarene površine. 

Zvaničnik Evropske komisije pojasnio je da su brojke za spaljene površine nakon marta vrlo slične dugoročnom prosjeku.

Carter nije sasvim sigurna zašto se neki požari šire ranije tokom godine. Ali, generalno gledajući, to pripisuje trendu da ljeta postaju sve toplija tokom dužeg perioda, zbog porasta emisija stakleničkih gasova usljed sagorijevanja fosilnih goriva . 

Povećane emisije karbona u atmosferi uzrokuju toplije uslove s manje kiše. To isušuje šume, čineći ih sklonijima požarima, a to znači da veće površine prelaze u dim.

Do 16. jula, ukupne procijenjene emisije karbona, kao posljedice šumskih požara u svim zemljama EU iznose 1,9 megatona , prema riječima Marka Parringtona, višeg naučnika u Službi za praćenje atmosfere Copernicus (CAMS).

Emisije iz šumskih požara doprinose razornom ciklusu, čineći šume još ranjivijim, a samim tim i požare ekstremnijim.

Izvor: Euronews

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *