40% niskokarbonskih tehnologija biće proizvedeno u EU do 2030.
Evropa planira da prva u svijetu postane klimatski neutralan kontinent, zbog čega hrvatske i evropske kompanije čeka dug put do prihvaćanja novih tehnologija, vještina i procesa, rečeno je na konferenciji ‘Net Zero Industry’ u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.
Fokus konferencije je najveća transformacija ekonomije u posljednjih 100 godina primjenama inovativnih poslovnih modela dekarbonizacije industrije, u skladu s nedavno objavljenim ‘Net-Zero Industry Actom’ Evropske komisije, ključnim dijelom Evropskog zelenog plana.
Naglašeno je kako će se najmanje 40 % niskokarbonskih tehnologija, od solarnih panela do toplotnih pumpi, morati da bude proizvedeno u EU do 2030. godine, a tome će pomoći labavija državna pravila dodjele podrške niskokarbonskim kompanijama
Zamjenica voditelja Predstavništva Evropske komisije u Hrvatskoj Andrea Čović Vidović naglasila je je kako je ‘Net-Zero Industry’ akt kojim se otkriva nova tehnologija i nova industrija u Europskoj uniji.
“Poenta je u tome da se pronađe prostor ne samo za razvoj i inovacije, gdje stojimo dobro, nego i za pravu proizvodnju čistih tehnologija u EU. Ideja je, zapravo, da globalno postignemo onaj ambiciozni cilj do 2050. godine, a to je da EU, odnosno Europa postane prvi klimatski neutralni kontinent”, naglasila je Čović Vidović, dodajući kako građanima treba podići svijest o tome koliko je ta transformacija važna za budućnost Evrope.
Inovativne metode dekarbonizacija – primjer “zelenog” cementa
Potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš rekao je da put ka dekarbonizaciji podrazumijeva nove inovativne poslovne modele, što će tražiti mnogo odricanja i prilagođavanja novim poslovnim odnosima.
Taj put je, po njemu, dosta neizvjestan jer se u tranziciji, kazao je, netko može pogubiti. Istaknuo je da su do sada po tom pitanju pripremljeni pojedini akti i da su u raspravi.
Direktor za strategiju i razvoj NEXE-a Grupe Davor Blažek naveo je kako u Nexe Grupi već aktivno rade na temama cjelovite zelene tranzicije županije, kao i da su izuzetno ponosni na njihov projekt ‘Co2ntessa’, odnosno na implementaciju inovativne tehnologije ‘hvatanja’ karbona.
U budućnosti će to biti potpuno karbon neutralni – ‘zeleni’ – cement, istaknuo je.
Projekt je vrijedan 400 miliona evra i predstavlja jednu od najvećih investicija u industriji u Hrvatskoj. Projekt je prijavljen u Inovacijski fond EU. Realizacija navedenog projekta, po Blažeku, osigurava dugoročnu održivost cementne industrije u Hrvatskoj.
Izvor: HRT