Značajan oporavak geotermalnog sektora u Evropi

Sektor geotermalne energije u Evropi doživio je snažan oporavak u 2021. godini, nakon usporavanja izazvanog pandemijom COVID-19, navodi se u godišnjem Izvještaju Evropskog savjeta za geotermalnu energiju.

Tokom 2021. godine, u Evropi je pušteno u rad šest novih geotermalnih elektrana, ukupne instalisane snage 3,4 GW i očekivane proizvodnje električne energije od 19 TW h godišnje, navodi se u Izvještaju Evropskog savjeta za geotermalnu energiju (EGEC).

Prodaja geotermalnih toplotnih pumpi dostigla je rekordni nivo rasta: u Francuskoj 73%, u Austriji 59%, u Belgiji 35% i u Njemačkoj 10%. U pogledu ukupnog kapaciteta instalisanih geotermalnih toplotnih pumpi, tržištem su i dalje dominirale Njemačka i Švedska, koje čine polovinu instalisanih geotermalnih toplotnih pumpi u Evropi i skoro polovinu godišnje prodaje.

Pušteno je u rad 14 novih geotermalnih sistema daljinskog grijanja i hlađenja. Po tri u  Francuskoj i Holandiji. Preostali novi kapaciteti bili su u Njemačkoj, Finskoj, Poljskoj i Švajcarskoj. Naime, prvi projekat geotermalnog daljinskog hlađenja pokrenut je u Finskoj. Geotermalno daljinsko grijanje ili hlađenje je korišćenje geotermalne proizvodnje kao izvora toplote/hlađenja za snabdevanje energijom više zgrada ili lokacija.

Istovremeno, započela su istraživanja mogućnosti primjene visokotemperaturnog geotermalnog potencijala u fabricii papira u Holandiji. Riječ je o prvom slučaju u kojem se u industriji namjerava koristiti geotermalna energija za pokrivanje potreba za toplotom u proizvodnom procesu.

Domaćinstva koja su bila u mogućnosti da zamijenje fosilna goriva sa obnovljivim izvorima energije, takođe su se okrenula geotermalnoj energiji. Oko 20% novih zgrada u Njemačkoj odlučilo se za geotermalnu energiju, kako bi se zaštitili od eventualnih, budućih varijacija cijena. Međunarodna agencija za energiju (IEA) prepoznala je važnost geotermalne energije i označila je kao  jedno od najisplativijih rješenja u odnosu na fosilna i druga rješenja za grijanje iz obnovljivih izvora.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *