Zapadni Balkan: Izgradnja gasne infrastrukture, rizik za energetsku bezbjednost – istraživanje

Planovi za izgradnju novih gasnih elektrana, gasovoda i terminala za tečni prirodni gas (LNG) na Zapadnom Balkanu, vrijednih 3,5 milijardi evra, primorali bi zemlje da uvoze daleko više gasa nego što su to činile ranije.

To bi dovelo do ekonomskih i rizika energetske bezbjednosti, u ionako izazovnoj energetskoj tranziciju u regionu, navodi se u novom istraživanje Global Energy Monitor i Bankwatch.

Preko 2.400 megavata (MW) planiranog gasnog kapaciteta bi dramatično povećalo zavisnost regiona od gasa za proizvodnju struje i skoro utrostručilo današnjih 779 MW takvog kapaciteta.

Prva dva terminala za uvoz LNG-a u regionu u Crnoj Gori i Albaniji povećala bi izloženost nestabilnom tržištu prirodnog gasa, sa preko 0,5 milijardi kubnih metara (bcm) kapaciteta regasifikacije.

Novi 2.715 kilometara gasovoda dopremalo bi gas na zapadni Balkan iz Grčke, Hrvatske i drugih susjednih zemalja.

Šest zemalja zapadnog Balkana – Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija – potrošile su, tokom 2021. godine, samo 3,7 milijardi kubnih metara gasa ili 4 % onoga što je Njemačka koristila iste godine.

Predloženo proširenje infrastrukturne mrežu, uz podršku institucija Evropske unije i SAD, izložilo bi region nestabilnim cijenama i nestašicama gasa, koje je prošle godine iskusio veći dio Evrope. Albanija, Crna Gora i Kosovo trenutno nisu priključeni na gasne mreže, tako da bi nova infrastruktura stvorila potpuno novu zavisnost od gasa.

U isto vrijeme, nova upozorenja Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC) da se ne može izgraditi nova infrastruktura za fosilna goriva, ako se želi ograničiti planetarno zagrijavanje na 1,5° Celzijusa – znače da planirana izgradnja predstavlja milijarde evra potencijalno beskorisne imovine, tvrdi se u istraživanju.

Za regiju sa značajnim potencijalom solarne i vjetroenergije, planovi za novu gasnu infrastrukturu bi doveli do novih prepreka u pristupanju EU, budući da je taj potez u suprotnosti s odredbama Ugovora o Energetskoj zajednici kojima se, između ostalog, nastoje uskladiti napore u vezi zelene energije regiona sa Evropskom unijom.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *