EnergijaIstaknuto

Solarno tržište Evrope nastavilo rast tokom prvog kvartala 2025.

Solarno tržište Evrope nastavilo je rast tokom prvog kvartala 2025. godine, ali je suočeno sa svim izraženim izazovima fleksibilnosti elektroenergetskog sistema.

Ovo je istaknuto je na vebinaru Q1 2025: EU Solar Market Developments , u organizaciji SolarPower Europe, čiji je član Udruženje OIE Srbija.

Prema rečima Mihaele Šmele, izvršnog savetnika i direktora za tržišnu inteligenciju u SolarPower Europe, prethodnih meseci je bio značajan interes za sektor – više od 100.000 posetilaca obišlo je nedavni sajam Smarter E Europe . Međutim, iako solarni ima veći uticaj na tržište, fleksibilnost sistema uvek ne prati njegov dinamičan razvoj. Povećava se broj sati sa negativnim cenama električne energije, što umanjuje vrednost proizvedene solarne energije.

Regionalna slika: rast u Francuskoj, usporavanje u Poljskoj i Nemačkoj

Jonathan Gorremans, analitičar tržišta SolarPower Europe, istakao je uticaj vremenskih uslova na proizvodnju i tržište: dok su Italija i Francuska imale sunčane dane, Nemačka, Holandija, Poljska i Španija bile su pretežno oblačne.

Nemačko tržište solarnih panela na krovovima i dalje opada, scenario niskog rasta sve je verovatniji nakon vrhunske instalacije u Q4 2024. godine. Slično se dešava u Italiji, gde se tržište velikih solarnih elektrana povuklo, a oporavak tržišta krovne solarne energije odvija se sporije od očekivanog.

Francuska, sa druge strane, beleži rast – sa više od 1,4 GW instaliranih kapaciteta u prvom kvartalu, što je neuobičajeno za veća tržišta. Komercijalni solarni doseg je rekordan nivo, iako prijedlog za postepeno ukidanje tarifa može umanjiti očekivanja za rast.

Francusko solarno tržište je u konstantnom rastu , dostigavši ​​više od 1,4 GW u prvom kvartalu 2025. godine

Poljsko tržište PV sistema nastavlja pad, sa krovnim instalacijama na najnižem nivou od 2022. godine. Holandija beleži blag, ali stabilan rast, dok bi Rumunija mogla postati sledeće veliko tržište u EU, za razliku od Belgije, gde je broj prozjumera i dalje nizak.

Tržišni pokretači i politike

Među ključnim pokretačima tržišta izdvojene su brojne politike i aukcije širom EU. Nemačka je u februaru promenila pravila za kompenzaciju tokom negativnih cena, au maju je dodelila kapacitet od 2,63 GW u preplaćenoj aukciji. Italija je povećala poticaje za solarne panele iz EU, dok je u aprilu otvoren drugi tender za agrivoltaiku. Francuska je u januaru dodelila 464 MW solara kroz tehnološko neutralnu aukciju, au februaru je uvela poreske olakšice energetske zajednice ispod 1 MW.

U martu, Poljska je pokrenula subvencionisani program od milijardu dolara za skladištenje energije.

Na evropskom tržištu zabeležen je prvi rast cene PV modula u poslednje dve godine, a 2024. obeležena je kao rekordna godina po broju solarnih aukcija. Samo Nemačka je dodelila trećinu ukupnog kapaciteta.

Do sada je postignut značajan uspeh: kumulativni kapacitet ugovorenih PPA solarnih projekata u EU dostigao je 20 GW.

Prethodna godina bila je rekordna za aukcije u EU

Novi regulatorni okvir i sistemska fleksibilnost

Arthur Daemers iz SolarPower Europe govorio je o najnovijim regulatornim koracima, uključujući usvajanje Net Zero Industry Act sekundarnog zakonodavstva, kao i nove kriterijume za aukcije obnovljivih izvora koji ne uključuju samo cenu. Takođe, predstavljen je pilot za Industrial Decarbonisation Bank , koji ima za cilj smanjenje emisije uz podršku tržišno spremnih tehnologija.

Vegard Wiik Vollset iz EMA je istakao da je evropski energetski sektor i dalje vrlo raznolik, ali da sve veći deo intermitentnih izvora stvara izazove za prihodovanje. Ipak, otvara se nova prilika kroz energetsku arbitražu – skladišta energije mogu ‚‚pokupiti” deo prihoda.

Potencijalne energetske arbitraže na evropskom tržištu u 2024. godini

Fokus na Španiju i Irsku

Christina Torres-Quevedo iz španske solarne asocijacije UNEF istakla da je 2022. bila zlatna godina zbog visokih cijena struje, ali da izazovi poput spornih administrativnih procedura, problema sa prihvatanjem lokalne zajednice i integracijom u mrežu i dalje ometaju sektor. Naglasila je potrebu za hitnim unapređenjem fleksibilnosti sistema, podsetivši na nedavnu blokadu sistema u Španiji.

Na kraju, Ronan Power iz Solar Ireland predstavio je napredak Irske u oblasti reformi planiranja i mrežnih sistema. Istakao je važnost sinhronog kompenzatora postavljenog u bivšoj termoelektrani Moneypoint kao simbol energetske tranzicije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *