Ekologija

U posljednjih tri stotine godina nestalo 20 % svjetskih močvara

Oko 20 % močvara u svijetu, odnosno 3.4 miliona km2, je uništeno u posljednjih tri stotine godina. Do ovih podataka su došli naučnici kombinujući globalne istorijske zapise sa mapama današnjih močvara, kako bi stvorili precizniju sliku. To je, ipak, daleko manje nego što se prethodno pretpostavljalo, tačnije procjene su se kretale između 28% i 87% uništenog močvarnog područja, u periodu od 1700. godine do danas.

Evropa najviše pogođena

Evropa je najteže pogođena oblast, Irska je izgubila više od 90% svojih močvara, Njemačka, Litvanija i Mađarska više od 80%, a Velika Britanija, Holandija i Italija više od 75%. Pola močvara u Evropi, kontinentalnom dijelu SAD-a i Kine uništeno je u posljednjih 300 godina, a neka područja – uključujući Veliku Britaniju, Irsku i Njemačku – izgubila su više od 75%, pokazuju nova istraživanja. 

U svjetskim razmjerama, nestalo je močvarno područje veličine Indije.

Uprkos tome što su neki regioni jako pogođeni, ukupna slika pokazuje da je ostalo još mnogo toga za spas, kažu istraživači. „Ovo je dobra vijest – zapravo nije kasno da se zaštiti većina močvara u svijetu“, rekao je glavni autor studije Etienne Fluet-Chouinard sa Univerziteta Stanford.

Močvare hiljadama godina smatrane neproduktivnim i isušivane

Hiljadama godina poljoprivrednici su močvare smatrali neproduktivnim zemljištem, koje su isušivali. isušenim. U prošlom vijeku stopa razaranja je naglo porasla. U kombinaciji sa klimatskim promjenama, vađenjem podzemnih voda, požarima i porastom nivoa mora, sve ovo jeu činilo močvare najugroženijim ekosistemima na svetu, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Nature.

Globalno, više od 60% gubitaka močvarnog područka uzrokovano je drenažom za uzgoj usjeva na, nakon čega slijedi stvaranje rižnih polja (18%) i urbanih područja (8%).

Manje od 1% je izgubljeno za ekstrakciju treseta. U globalu, tresetišta pohranjuju dvostruko više karbona od svjetskih šuma , tako da su to ključni ekosistemi za očuvanje ako se žele ispuniti klimatski ciljevi. Močvare su važne za biodiverzitet: u njima živi i razmnožava se do 40% vrsta planete. One, takođe, pročišćavaju vodu, štite od poplava i poboljšavaju fizičko blagostanje ljudi u urbanim sredinama.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *